Rozmaitości
Wtorek, 9 grudnia 2014 20:49

Prapremiera filmu "Prawo i przywileje pasterzy" (zwiastun)

LUDŹMIERZ. W sobotę 13 grudnia w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego - zaplanowano prapremierę najnowszej produkcji Studia Filmowego Uniwersytet Człowieka Ognik. Będzie to film dokumentalny w reż. Wojciecha Jachymiaka pt. "Prawo i przywileje pasterzy". Film powstał w ramach programu Filmoteka Małopolska - promocja Małopolski przez film dokumentalny.
Przed prapremierą o godz. 17.00 w Sanktuarium Matki bożej Ludźmierskiej Królowej Podhala będzie odprawiona Msza Święta za Ojczyznę.

Szczegóły w dziale "co, gdzie, kiedy".Streszczenie filmu:
Natura pasterska to wolność. Film „Prawo i przywileje pasterzy” to spojrzenie na naszą cywilizację przez pryzmat górali.
Pasterze byli naturalnymi strażnikami gór. W zamian mogli gospodarować te niedostępne tereny.

Ta wzajemność relacji to najstarsze prawo człowieka: ja tobie coś daję- ty masz mi to zwrócić. Nie możesz być dłużnikiem, bo tak mówi prawo.

Film opowiada o niezwykłych cechach Wołochów, które były wykorzystywane zarówno do celów gospodarczych jak i wojskowych.

Prawo, którymi się posługiwali Wołosi było gwarantem utrzymania bezpieczeństwa i regulacji zasad między sobą i państwem.

W filmie pojawia się mocny głos baców: Jarosława Buczka, Piotra Kohuta, Kazimierza Furczonia, którzy próbują powrócić do dawnej wołoskiej tradycji pasterskiej.

Antropolog kultury- Małgorzata Kiereś kreśli obraz harmonii człowieka, który dzisiaj gdzieś zanika pośród zagubionego człowieka poszukującego własnego miejsca na świecie.
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Parada Smoków
Najczęściej czytane
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl