Golemo
Rozmaitości
Piątek, 20 września 2019 10:58

Prace Salvatora Dali w Teatrze Witkacego

ZAKOPANE. Teatr im.St.I.Witkiewicza zaprasza w piątek 20 września o 18.15 na wernisaż wystawy prywatnej kolekcji prac Salvadora Dali "Boska Komedia" - po raz pierwszy w Zakopanem! Wernisaż inauguruje tegoroczną edycję Zakopiańskich Prezentacji Artystycznych PĘPEK ŚWIATA 2019
Unikatowa kolekcja prac Salvadora Dali z prywatnej kolekcji gruzińskiej Rodziny Kesauri prezentuje ponad 80 dzieł artysty. To prawdziwa gratka dla wielbicieli twórczości ekscentrycznego artysty, uważane za jedno z najciekawszych jego dokonań. Jest to cykl grafik powstałych z ilustracji, jakie w latach 50. XX wieku wykonał Dali, do jubileuszowego wydania „Boskiej komedii” Dantego Alighieri’ego. z okazji 700. rocznicy urodzin jej autora. Prace tematycznie nawiązują do trzech części poematu – Raju, Czyśćca i Piekła.

Salvador Dali to jeden z najbardziej znanych artystów XX wieku, francuski surrealista, twórca kontrowersyjny i, dzięki charakterystycznemu wąsikowi, chyba najbardziej rozpoznawalny. Poprzednimi właścicielami dzieł Salvadora Dali byli Marina Vlady – gwiazda kina i Włodzimierz Wysocki, legendarny rosyjski pieśniarz.

Po dużym sukcesie wystawy na Łotwie, Litwie i Słowacji, portfolio La Divine Comédie (Boska Komedia) autorstwa Salvadora Dali zagościło tym razem do Teatru im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem. Wystawa ta jest realizowana w partnerstwie z Kolekcją Kesauri.

Za realizację i organizację wystawy odpowiada Art Expo SIA we współpracy z Teatrem im. St. I. Witkiewicza.

Boska komedia (La Divina Commedia)
Jedno z najważniejszych dzieł światowego dziedzictwa kultury, najbardziej znany i ceniony poemat europejskiej literatury. Dzieło włoskiego poety Dantego Alighieri, napisane w latach 1308 – 1321, jest całościowym obrazem ówczesnego świata, jego myśli filozoficznej, historycznej i teologicznej. Jak każde arcydzieło było zwiastunem przyszłości i zapowiadało nowożytność. Od pierwszego wydania Komedia – nazwana przez potomnych Boską, wywierała wpływ na artystów, ludzi nauki, kultury i tak pozostało do dzisiaj.

Żeby zrozumieć Dalego, musimy przyjąć podstawową zasadę, że był on artystą – intelektualistą. Jego prace służą głównie zilustrowaniu teorii oraz idei. Ważne było dla niego pokazanie nie tego co widzimy, ale co czujemy i myślimy, czasami nawet sobie tego nie uświadamiając.

Celem wystawy jest ułatwienie widzowi odbioru i zrozumienia jak Dali materializował swoje poglądy dzięki swojemu charakterystycznemu językowi artystycznemu w formie obrazów, które często przyjmują nieuchwytny wygląd, ale wyraźnie oddziałują na widza. Wystawiane prace świetnie pokazują kreatywną stronę wyobraźni Dalego.

Zespół Teatru Witkacego
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl