WSB
Rozmaitości
Środa, 14 maja 2014 10:47

Powstaje fabularyzowany film o rotmistrzu Witoldzie Pileckim (zwiastun)

Zdjęcia kręcone są m. in. w Łopusznej, w dworze Tetmajerów. Film powstaje w ramach akcji obywatelskiej Projekt: Pilecki, bez udziału państwa, za pieniądze przekazane przez ponad 1,5 tysiąca obywateli. W ramach zbiórki publicznej zebrano na jego realizację ponad 150 tys zł.
Fabularyzowany dokument "Pilecki" w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego, realizowany jest przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento. Tytułową rolę gra warszawski aktor - Marcin Kwaśny.

- Ucieszyłem się bardzo z propozycji zagrania rotmistrza Witolda Pileckiego i poczułem, że to dla mnie jako aktora ogromne wyróżnienie. Jest to postać dla mnie ze wszech miar niezwykła: Patriota przez duże "P", bohater tragiczny, o olbrzymim harcie i pogodzie ducha, który całe swoje życie poświęcił służbie wolnej Polsce - mówi aktor. - Jego raport z obozu z Auschwitz, do którego poszedł jako ochotnik, by tworzyć siatkę konspiracyjną jest wstrząsającym świadectwem zagłady. Planuję przed rozpoczęciem zdjęć przejść przez ten obóz Jego śladami a także porozmawiać o Nim z jego dziećmi. Myślę,że my Polacy możemy być dziś dumni, że mieliśmy w swojej historii bohaterów takiego kalibru jak rotmistrz Pilecki - dodaje.

Zdjęcie kręcone będę po połowy czerwca jeszcze w okolicach Krzeszowic, gdzie nagrane będą sceny batalistyczne. Później ekipa filmowa przeniesie się do okolice Oświęcimia i Brzeszcza, a następnie do Warszawy i Krakowa. Film gotowy ma być wczesną jesienią.

Od 2009 roku Stowarzyszenie Auschwitz Memento regularnie poszukuje środków na film o Pileckim w polskich instytucjach. - Ślemy prośby, składamy wnioski, bierzemy udział w konkursach. Bezskutecznie. W ciągu trzech lat zrealizowaliśmy pięć historycznych filmów dokumentalnych, które były emitowane w TVP, ale na film o jednym z największych polskich bohaterów nie możemy znaleźć środków ani w agendach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ani w Ministerstwie Obrony Narodowej, ani w urzędach marszałkowskich, ani w Urzędzie do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Dotację w wysokości 7 tysięcy złotych musieliśmy oddać, bowiem potrzeby są dwadzieścia razy większe). Widocznie nasze państwo poprzez swoich urzędników uznaje, że Witold Pilecki nie jest wzorcem osobowym godnym propagowania w Europie XXI w. Czy to oznacza, że mamy się poddać? Porzucić ideę oczywiście słuszną i potrzebną, wpisującą się w polską rację stanu? Nie. Jesteśmy zdeterminowani, by ten film zrobić i zrobimy - przekonuje Bogdan Wasztyl, przewodniczący Rady Programowej Stowarzyszenia Auschwitz Memento, jednocześnie pomysłodawca, producent i współscenarzysta filmu "Pilecki".

Na stronie projektu apeluje: "Mamy niezbędne doświadczenie i umiejętności, znakomitą ekipę realizacyjną, zapał i pomysły. Brakuje nam tylko pieniędzy. Wierzymy w społeczeństwo obywatelskie, w jego aktywność i hojność. Do Was apelujemy, Obywatele RP, włączcie się w akcję PROJEKT: PILECKI, promujcie ją i wspierajcie datkami! Niech film o jednym z najlepszych Polaków będzie naszym wspólnym dziełem!".

26 kwietnia 1943 roku Witold Pilecki, Edward Ciesielski i Jan Redzej uciekli z KL Auschwitz. Równo 70 lat później muzycy z zespołu FORTECA wyruszyli szlakiem uciekinierów dochodząc 2 maja do Koryznówki w Nowym Wiśniczu. Po drodze spotkali potomków tych, którzy pomogli przetrwać uciekinierom 70 lat wcześniej. Film opowiada o ich zmaganiach oraz równolegle o historycznej ucieczce.

Więcej o samym projekcie tutajWitold Pilecki urodził się w 1901 roku. Był bohaterem wojny z bolszewikami, uczestnikiem wojny obronnej w 1939 roku, oficerem Armii Krajowej, dobrowolnym więźniem w Auschwitz, twórcą organizacji ruchu oporu i autorem pierwszych raportów o niemieckich zbrodniach w obozie. Uciekł z Auschwitz. Walczył w powstaniu warszawskim. Był żołnierzem II Korpusu we Włoszech. Został zamordowany przez komunistów po pokazowym procesie w 1948 roku. Zrehabilitowany w 1991 roku. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego.

Oświęcimskie stowarzyszenie Auschwitz Memento od kilku lat utrwala historyczne relacje, a także popularyzuje historię. Zrealizowało już m.in. film "Pamięć. Tajemnice lasów Piaśnicy" przypominający o niemieckich zbrodniach na Pomorzu Gdańskim w 1939 i 1940 roku, "Duma i zdrada" o wyborach górali podczas okupacji, a także "Spotkania", którego głównym wątkiem są spotkania żyjących jeszcze byłych więźniów obozu Auschwitz z pomagającymi im mieszkańcami Oświęcimia.

Marcin Kwaśny jest aktorem stołecznego Teatru Kwadrat, scenarzystą, reżyserem teatralnym. Ukończył Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (2002) uzyskując w trakcie studiów prestiżowe stypendium Katarzyny Frank-Niemczyckiej. Jest laureatem wielu nagród aktorskich i wyróżnień, zagrał kilkadziesiąt ról epizodycznych, kilkanaście drugoplanowych i kilka głównych w filmach polskich i zagranicznych, w tym. m.in „Pre Mortem”, „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”, „Polowanie na Anglika”. Szerszej publiczności znany z seriali telewizyjnych: „Mrok”, „Na kocią łapę”, „Szpilki na Giewoncie”, „Klan”.

Założył fundację "Między Słowami", która obecnie produkuje film pt."Wyklęty" w reżyserii Konrada Łęckiego dotyczący historii żołnierzy wyklętych. W roku 2014 na ekrany ma trafić film pt.”Historia Roja”w reż. Jerzego Zalewskiego, w którym gra jedną z głównych ról.

opr. s/

źródło: projektpilecki.pl

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl