Kopalnia
Rozmaitości
Wtorek, 5 marca 2013 20:14

Ponad 13 mln zł z programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na małopolskie sceny kulturowe

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosił wyniki I naboru w 2013 roku do Programu „Wydarzenia Artystyczne”. Z puli prawie 40 mln zł przeznaczonych na ten cel wnioskodawcy z Małopolski otrzymali ponad 7 mln zł, co stanowi 17,5% wszystkich dostępnych środków i ponad 15 % dotowanych zadań we wszystkich priorytetach.
Najwięcej, bo 18,5% zadań z Województwa Małopolskiego otrzymało dotację w priorytecie „Sztuki Wizualne”. Wśród nich znajdują się takie zadania jak: „Miesiąc Fotografii w Krakowie” (dotacja w wysokości 350 tys. zł) organizowany przez Fundację Sztuk Wizualnych, czy projekty „Book lovers” Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora „Cricoteka” oraz Grolsh ArtBoom Festival organizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe (po 200 tys. zł).

Najwięcej środków ministerstwo kultury przeznaczyło na priorytet „Muzyka”, a ponad 3 mln zł z tej puli przypadnie zadaniom z terenu Województwa Małopolskiego. Dotację otrzymało wiele znanych festiwali m.in. Unsound Festiwal, Sacrum Profanum, Krakowska Jesień Jazzowa, Opera Rara, Muzyka w Starym Krakowie czy Rozstaje, ale również całkiem nowe wydarzenia np. „Emanacje, Festiwal Jubileuszowy Krzysztofa Pendereckiego” organizowany w Lusławicach przez Akademię imienia Krzysztofa Pendereckiego Międzynarodowe Centrum Muzyki, Baletu i Sportu.

Dzięki priorytetowi „Regionalne Kolekcje Sztuki Współczesnej” (program „Kolekcje”) za ponad 600 tys. z rozbudowanych zostanie pięć kolekcji z regionu Małopolski, z czego prawie 80 tys. trafi do Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej. W priorytecie „Kolekcje Muzealne” zostały dofinansowane kolekcje Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Muzeum Okręgowego w Tarnowie na łączną kwotę 395 tys. zł.

Również w ramach programu „Kolekcje” i priorytetu „Narodowe kolekcje sztuki współczesnej” za prawie 2 mln zł wzbogaci się kolekcja MOCAKU. Łącznie w programie „Kolekcje” wnioskodawcy z Małopolski otrzymali prawie 3 mln zł.

Natomiast z programu „Promocja Literatury i Czytelnictwa” w ramach priorytetu „Literatura” dotację przyznano 15 zadaniom (łączna kwota 331 630 zł), zaś w priorytecie „Promocja czytelnictwa” 13 zadań otrzymało łącznie 2 793 000 zł.

opr.s/

źródło: UMWM

TdP
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
Krynica
Reklama
TdP
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl