WSB
Rozmaitości
Piątek, 8 sierpnia 2014 22:37

Polskie dzieci z Ukrainy odwiedziły Ojczyznę (zdjęcia)

„Każdy Polak na obczyźnie, żyć powinien w ojców wierze. Pielęgnować swoją mowę, przekazywać ją młodzieży”- usłyszał dziś wojewoda Jerzy Miller od dziesięcioletniej Evelinki z Chmielnika.
Dziewczynka przyjechała wraz ze swoimi rówieśnikami z Ukrainy na zaproszenie krakowskiego Stowarzyszenia „Na Rzecz Rozwoju”. To już druga edycja projektu „Polska –kraj naszych przodków”. Dzieci są w Małopolsce na kilkudniowych koloniach.

W odróżnieniu od swoich rówieśników z Polski są bardziej nieśmiałe. Spotkaniu z wojewodą towarzyszyła im nieznaczna trema. Przed nimi jeszcze wiele atrakcji: zwiedzanie Centrum Jana Pawła II, wycieczka do Ojcowa, czy spotkanie w wiosce indiańskiej w Korzkwi.

Pomysł wizyt małych Polaków zainicjowało Tarnowskie Stowarzyszenie Przyjaciół Podola. Rekrutację na wyjazd do Polski przeprowadził Chmielnicki Miejski Związek im. Władysława Reymonta. Dzieci bardzo przeżywają wakacje w ojczyźnie, ale myślami są na Ukrainie. W wielu rodzinach ojcowie biorą udział w mobilizacji. Dzieci zdają sobie sprawę z sytuacji na Ukrainie. Ich dzieciństwo nie jest do końca beztroskie.

Anna Mączka
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl