Golemo
Rozmaitości
Wtorek, 5 sierpnia 2014 23:50

Podwójny sukces zespołu Odrowązianie podczas 45 FFGP w Żywcu

Zespół "Odrowązianie" z Odrowąża wziął udział w festiwalu 51. Tydzień Kultury Beskidzkiej, który jest jednym z największych i najbardziej znanych imprez kulturowych w Europie. Podhalanie przywieźli pierwszą nagrodę.
Odrowązianie wraz z zaprzyjaźnionymi zespolanami ze Starego Bystrego i Załucznego przez trzy dni dumnie reprezentowali Gminę Czarny Dunajec, występując na deskach Szczyrku, Wisły i Oświęcimia. Ze względu na spotkanie wielu kultur Festiwal ten jest nazywany świętem folkloru; tylko w tym roku wzięło w nim udział 81 zespołów polskich i 19 zespołów zagranicznych.

Wielotysięczna publiczność, rozbawiona, przyjazna (szczególnie we Wiśle), ale i wymagająca; kilkutysięczny tłum wykonawców, kapele, soliści oraz twórcy sztuki ludowej; wszystkie te elementy tworzą swoistą atmosferę Festiwalu, na który chce się wracać.

W ramach TKB organizowane są samodzielne przeglądy konkursowe m.in. 45 Festiwal Folkloru Górali Polskich, który obejmuje konkurs kapel, grup śpiewaczych (w tym „mistrz i uczeń”), śpiewaków ludowych, instrumentalistów i multiinstrumentalistów w Żywcu.

Odrowązianie wystąpili w dwóch kategoriach tego konkursu: kapele oraz śpiewak mistrz-uczeń prezentując rodzimą kulturę górali podhalańskich. Z pośród 75 podmiotów wykonawczych z całej Polski, kapela w składzie: Dziadkowiec Adam, Fatla Bartłomiej, Fatla Wojciech i Mateja Daniel zdobyła III miejsce, natomiast w kategorii śpiewu mistrz-uczeń w składzie: Witek Krystyna (jako mistrz) z Gal Anną i Witek Elżbietą (uczennice) zdobyły I miejsce, co jest wielkim sukcesem zespołu.

Uczestnictwo w Festiwalu jest okazją do spotkań z zespołami z innych regionów, co dla miłośników kultury ludowej ma szczególną i niezapomnianą wartość, gdyż kształtuje świadomości młodych ludzi, co wpływa na większą dbałość o podtrzymywanie rodzimej tradycji, ale i szacunek do innych grup etnicznych i ich folkloru.

Krystyna Witek, zdj.arch. zespołu
TdP
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
Krynica
Reklama
TdP
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl