Rozmaitości
Piątek, 8 lutego 2019 00:10

Plany Baletu Cracovia Danza na rok 2019

Cykl spektakli baletowych „Cracovia Danza dla tańca”, Noc Tańca, Kongres Organizacji Miast Dziedzictwa Światowego, cykl happeningów poświęconych popularyzacji Stanisława Moniuszki, spotkania z wybitnymi przedstawicielami świata baletu w ramach cyklu „Czas na taniec!”, współpraca z instytucjami kultury w kraju i za granicą, wyjazdy, m.in. do Austrii, Francji, Grecji i Indii – tak zapowiada się rok 2019 dla baletu dworskiego Cracovia Danza.
We wtorek, 12 lutego Balet Cracovia Danza zainauguruje sezon w Teatrze Variete przebojem tanecznym „W starym kinie”, opartym na szlagierach z polskiego międzywojnia. 12 marca po raz kolejny artyści zaprezentują widowisko, cieszące się ogromną popularnością widzów.

Tydzień później, 19 marca, zostanie pokazany najnowszy spektakl Cracovia Danza – „Paderewski. Fantazja i legenda”. Tradycyjnie 7 maja zaplanowana została wielka gala taneczna „Dzień tańca z Cracovia Danza”, natomiast tydzień później, 14 maja, po raz pierwszy po latach zostanie pokazana „Dama z łasiczką”. Spektakl zostanie wznowiony specjalnie z okazji przypadającej w maju 500. rocznicy śmierci Leonarda da Vinci.

Tradycyjnie balet Cracovia Danza będzie kontynuował swoje cykle „Czas na taniec!”. Pierwsze spotkanie 18 marca zostanie poświęcone Paderewskiemu, a dokładnie publikacji listów przechowywanych w Bibliotece Jagiellońskiej. Właśnie ta korespondencja stała się inspiracją dla Romany Agnel do stworzenia spektaklu „Paderewski. Fantazja i legenda”. W spotkaniu udział wezmą naukowcy oraz przedstawiciele Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, wydawcy listów.

Tegoroczna, czwarta edycja happeningów „Cracovia Danza: balet w mieście”, poświęcona zostanie Moniuszce. Balet będzie występował w różnych przestrzeniach miasta, zwracając uwagę na związki kompozytora z Krakowem. Pierwszy odcinek happeningu zaplanowany jest na 26 marca w Bibliotece Jagiellońskiej. Zespół weźmie również udział w Krakowskich Nocach, m.in.: Tańca, Teatru, Poezji, Muzeów oraz w przedsięwzięciach takich, jak Pochód Lajkonika, Kongres Organizacji Miast Dziedzictwa Światowego (OWHC).

21-28 lipca miłośnicy tańca spotkają się na 20. Festiwalu Tańców Dworskich Cracovia Danza. Tym razem mistrzowie tańca z Europy i Azji, przeniosą nas do świata bajki, baśni i legend. Specjalnie na festiwal zaplanowane zostały dwie premiery: „Pan Twardowski. Ale bajka!” z muzyką Stanisława Moniuszki w choreografii Aliny Towarnickiej i Dariusza Brojka oraz barokowa bajka „Podróże kota w butach”

źródło: Tomasz Cichocki i materiały prasowe organizatorówBaletu Cracovia Danza

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl