Golemo
Rozmaitości
Czwartek, 20 grudnia 2018 07:41

Opłatek środowisk akademickich Krakowa

- Oto rodzi się prawdziwy człowiek i rodzi się Bóg! - mówił metropolita krakowski Marek Jędraszewski w Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego podczas spotkania opłatkowego środowisk akademickich Krakowa. Piękną muzyczną oprawę wydarzenia zapewnił Chór Akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Arcybiskup zaznaczył, że każdy kolejny rok jest „Rokiem Pańskim”, „Annus Domini”, odnoszącym się wciąż na nowo do narodzenia Chrystusa. Zwrócił uwagę, że polskie kolędy przekazują głębokie treści teologiczne. W XVIII wieku Franciszek Karpiński napisał kolędę „Bóg się rodzi”, zawierając w niej wewnętrzne sprzeczności, które mówią o niezwykłych wydarzeniach z Betlejem. Życzył, żeby biały opłatek jednoczył przy rodzinnym stole, a każdy był dla siebie i dla innych, jak mówił brat Albert, dobry jak chleb.
– Z całego serca życzę Państwu pięknych nastrojów i przeżyć, wynikających z prawdy, głoszonej przez chrześcijaństwo już ponad 2000 lat.Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Wojciech Nowak, zacytował fragment modlitwy Konrada z „Wyzwolenia” Stanisława Wyspiańskiego: „Daj nam poczucie siły/i Polskę daj nam żywą, /by słowa się spełniły/nad ziemia tą szczęśliwą” i życzył, aby wigilijny wieczór był czasem pokoju i jedności.

Joanna Folfasińska | Archidiecezja Krakowska
Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska
Video Katarzyna Katarzyńska | Archidiecezja Krakowska
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
cross
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl