Rozmaitości
Niedziela, 16 grudnia 2018 09:06

Od 55 lat tańcem i śpiewem rozsławiają Sądecczyznę

Starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski wziął dziś udział w obchodach jubileuszu 55-lecia Zespołu Regionalnego "Sądeczanie".
Dziękując za wkład w kultywowanie i promocję tradycji lachowskiej oraz wieloletnie zaangażowanie w działalność na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego Sądecczyzny starosta Marek Kwiatkowski uhonorował Złotym Jabłkiem Sądeckim Halinę Pierzchałę, Barbarę Zalewską i Andrzeja Stacha. Srebrne Jabłka Sądeckie otrzymali Edyta Golonka, Natalia Żurowska, Zenon Kosmydel, Marta Poradowska, Andrzej Gomułka i Piotr Ubrański. Z okazju jubileuszu starosta wręczył też zespołowi promesę o wartości 3 tysięcy złotych. Słowa podziękowania skierował do Ireny Pabisz – kierownika zespołu.
- Składam serdeczne gratulacje dla obecnych i byłych członków zespołu - mówił starosta Marek Kwiatkowski. - Wasz zapał, umiłowanie tradycji i folkloru ziemi sądeckiej jest godny podziwu i naśladowania. Swą pracą świadczycie o unikalności i niezwykłości naszego regionu. Sprawiacie, że tradycja naszych ojców jest wciąż żywa i zdobywa serca młodych pokoleń, wiążąc je na zawsze z Sądecczyzną.

Zespół Regionalny "Sądeczanie" został założony w 1963 r. Oprócz programów okolicznościowych prezentuje dawne obyczaje i obrazki z życia codziennego ("Wesele lachowskie", "Kumoszki", "Kiszenie kapusty", "Hej kolęda, kolęda"). W ciągu 55 lat działalności zespół zdobył wiele prestiżowych nagród. Koncertował na scenach Polski i Europy. Chętnie angażuje się w akcje charytatywne, m.in. "Sądeczan Dar Serca" czy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
Podczas dzisiejszej uroczystości w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu zespół dał imponujący koncert. Były tradycyjne polskie tańca, tańce z Sądecczyzny oraz program specjalny, na który składały się tańce ukraińskie.

(szel)
Fot. Paweł Szeliga
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl