Rozmaitości
Wtorek, 18 października 2016 14:31

Nowy sezon teratralny w teatrze KTO

W Teatrze KTO odbyła się konferencja prasowa z udziałem przedstawicieli mediów. Dyrektor Jerzy Zoń zaprezentował dorobek minionego sezonu oraz plany na sezon jubileuszowy.
Ten sezon nie był łatwy dla teatru, który po ponad 30 latach utracił swoją siedzibę przy ul. Gzymsików 8. Stratę rekompensuje jednak myśl o nowym lokum, którego remont jest w toku, a także fakt powstania symbolicznej „Sceny Kraków”, czyli miejsc, w których odbywają się spektakle w czasie, kiedy teatr nie posiada własnej sceny (Cricoteca, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, Teatr Zależny przy Kanoniczej 1 oraz przestrzenie krakowskich galerii handlowych).

Również Imponująco przedstawia się wykaz miejsc, które w minionym sezonie Teatr KTO odwiedził uczestnicząc w prestiżowych festiwalach międzynarodowych. Zespół wziął udział w International Fadjr Theater Festival w Teheranie prezentując tam swój najnowszy uliczny spektakl w reżyserii Jerzego Zonia „Peregrinus”. Przedstawienie to pokazane zostało także podczas Bell Square i Greenwich-Docklands International Festival w Londynie, Culture Night Vilnius w Wilnie oraz Babel Fast w Târgoviste w Rumunii, gdzie „Peregrinus” zdobył nagrodę Tony Bulandra dla najlepszego spektaklu ulicznego.

Teatr KTO miał zaszczyt inaugurować sekcję uliczną podczas największego festiwalu teatru niezależnego w Ameryce Północnej – Fringe NYC

Z przejmującym spektaklem „Chór sierot teatr odwiedził dwa znaczące festiwale: Złoty Lew we Lwowie oraz Biała Wieża w Brześciu, gdzie przyznano mu nagrodę za najlepszą reżyserię dla Jerzego Zonia. Z „Peregrinusem” zespół wziął udział w Tbilisi International Theater Festival, natomiast podczas Seoul Street Arts Festival 2016 już po raz drugi zaprezentowany został koreańskiej publiczności spektakl „Ślepcy” i po raz pierwszy „Peregrinus”.

Dyrektor Jerzy Zoń przedstawił plany wyjazdowe zespołu na najbliższy sezon. Publiczność Teatru KTO zobaczy nowe spektakle, między innymi „Stroiciel grzebieni” autorstwa i w reżyserii Krzysztofa Niedźwieckiego oraz widowisko „Fahrenheit 451”.

W ramach obchodów 40-lecia, w czerwcu 2017 roku na krakowskim Rynku odbędzie się specjalny koncert jubileuszowy, wydany zostanie też album opisujący 40-letnią historię teatru. Będzie sporo niespodzianek, na przykład w każdym miesiącu za symboliczna złotówkę rozlosowanych zostanie 40 biletów, a dla wszystkich 40-latków będą obowiązywały ulgowe ceny biletów.

Przyszłoroczna 30. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych ULICA zostanie zakończona wielką paradą, która przejdzie ulicami naszego miasta.

Tomasz Cichocki i materiały prasowe Teatru KTO
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl