Rozmaitości
Wtorek, 12 lipca 2016 11:59

Nowy Sącz festiwalową stolicą Dzieci Gór

Barwny korowód, koncert inauguracyjny i msza święta rozpoczęły w Nowym Sączu jedno z najbardziej radosnych wydarzeń tego lata. XXIV Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych „Święto Dzieci Gór” potrwa do 17 lipca.
- Nie mamy wątpliwości co do tego, że na najbliższy tydzień przenosimy stolicę Małopolski z Krakowa do Nowego Sącza. Tu odbywa się prawdziwe święto dzieci ze wszystkich stron świata - mówił członek ZWM Leszek Zegzda podczas inauguracyjnego koncertu. - Święto Dzieci Gór to wydarzenie, które ma naprawdę wysoką markę. To nie jest tylko gościna z naszej strony, to jest także wielki dar dla nas, dla naszego regionu, który przez takie spotkania również się ubogaca - podkreślił przedstawiciel zarządu województwa.

Przez siedem festiwalowych dni młodzi artyści będą wspólnie mieszkać, jeździć na wycieczki i koncertować. W festiwalu udział wezmą zespoły folklorystyczne, które reprezentują różne grupy etniczne oraz regiony górskie wszystkich kontynentów. Obok przedstawicieli Gruzji, Rumuni, Bośni, Chorwacji czy Czech wystąpią także uzdolnieni twórcy z kraju Basków czy Ekwadoru. Polskę reprezentować będą między innymi dzieci z regionu: Żywca, Sądeckich Lachów, Babiej Góry, Rzeszowa i Podhala. Jak to bywało w poprzednich edycjach, tak i tym razem każdy zespół polski będzie miał swojego partnera z zagranicy, a najważniejszą częścią imprezy będą tzw. dni narodowe, podczas których poszczególne pary zespołów staną się gospodarzami wydarzenia i zaprezentują kulturę swojego regionu. Uczestnicy przygotują również wspólny wielokulturowy program sceniczny - jest to świetna okazja do pokazania dzieciom, że różnice kulturowe i językowe nie są przeszkodą w tworzeniu i realizacji zespołowych celów.

Tegoroczna edycja Święta Dzieci Gór objęta została honorowym patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego Jacka Krupy oraz Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotra Glińskiego.

Festiwal potrwa do 17 lipca. Szczegółowe informacje na temat wydarzenia oraz program znajdują się na stronie: www.swietodziecigor.pl

źródło: Agenda UMWM w Nowym Sączu

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl