Rozmaitości
Środa, 17 czerwca 2020 11:40

Nowotarskie obchody 14 czerwca (zdjęcia)

Niedzielne uroczystości, 14 czerwca, czyli Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady, które odbyły się pod patronatem Starosty Powiatu Nowotarskiego Krzysztofa Fabera i Przewodniczącego Rady Powiatu Nowotarskiego Tadeusza Rafacza rozpoczęły się uroczystą mszą świętą, której przewodniczył ksiądz proboszcz Zbigniew Płachta, w kościele św. Katarzyny w Nowym Targu.
Po nabożeństwie, rekonstruktorzy z PGRH "BŁYSKAWICA" utworzyli kolumnę symbolizującą pędzonych więźniów przez niemieckich żołnierzy, a za nimi w marszu na nowotarski cmentarz przeszli uczestnicy uroczystości. Krótka uroczystość przy pomniku "CIENIOM OFIAR ZBRODNI NIEMIECKICH 1939-1945" rozpoczęła się od odśpiewania Hymnu Państwowego "Jeszcze Polska nie zginęła", a zakończyła się modlitwą która poprowadził ks. proboszcz Zbigniew Płachta, złożeniem kwiatów i zapalonych zniczy. Kwiaty złożono od Starostwa Nowotarskiego i Rady Powiatu Nowotarskiego, od Pana Senatora RP Jana Hamerskiego, od NSZZ "SOLIDARNOŚĆ" od Obozu Radykalno- Narodowego, OD Stowarzyszenia "Gil Gniazdo Integracji Lokalnej" w Rabce, od NGM "PAMIĘĆ" oraz wiązanki i znicze od mieszkańców. Na zakończenie popłynęła "rzewna nuta" wykonana na skrzypcach i kobzie podhalańskiej przez rekonstruktorów grupy "BŁYSKAWICA".

W uroczystościach udział wzięli: poseł RP Edward Siarka, Przewodniczący Rady Powiatu Nowotarskiego Tadeusz Rafacz, Karol Skrzypiec zastępca Starosty Nowotarskiego, grupa radnych powiatowych, przedstawiciele NSZZ "SOLIDARNOŚĆ", w licznej grupie przybyli też przedstawiciele ONR i oczywiście mieszkańcy Nowego Targu, który bardzo serdecznie dziękujemy za udział w uroczystości.

Szczególne podziękowania za udział w uroczystości składamy Rodzinom, których przodkowie pojechali tym pierwszym transportem, ale również i tym Rodzinom których przodkowie pojechali w późniejszych transportach.
.
Nowotarska Grupa Mieszkańców "Pamięć"
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl