Rozmaitości
Poniedziałek, 16 marca 2015 22:55

Nadchodzi "Marchewka"

Lokalne jedzenie, ciekawy program edukacyjno – warsztatowy i przyjazna przestrzeń dla rodziny – w Nowej Hucie powstaje Centrum Lokalnej Kultury Kulinarnej Bistro Marchewka.
Za pośrednictwem serwisu polakpotrafi.pl rozpoczęła się zbiórka na duży, drewniany stół, który będzie sercem tego miejsca. „Zapraszamy do stołu – nakarmimy was lokalnie” - hasło akcji crowdfundingowej jest się kwintesencją idei Centrum Lokalnej Kultury Kulinarnej.

Inicjator przedsięwzięcia Fundacja Partnerstwo dla Środowiska w pomieszczeniach dawnej kawiarni Nowohuckiego Centrum Kultury chce stworzyć miejsce spotkań miłośników lokalnego jedzenia oraz małopolskich producentów i rolników. Celem jest edukacja żywieniowa i ekologiczna oraz promocja produktów lokalnych wiadomego pochodzenia.

Bistro Marchewka jest również odpowiedzią na potrzeby mieszkańców dzielnicy. Z oferty Nowohuckiego Centrum Kultury korzysta obecnie ok. 500 tys. osób rocznie. Ci ludzie mijają się na korytarzach, ale nie mają gdzie usiąść porozmawiać przy kawie i dobrym cieście. Duży stół w Marchewce stworzy przestrzeń wspólnego smakowania i stanie się centrum wszystkich marchewkowych wydarzeń: warsztatów, prelekcji, spotkań klubu zakupowego. Zamiast kwiatów, zdobić go będą zioła tradycyjnie stosowane w polskiej kuchni: pietruszka, lubczyk, estragon. W Bistro Marchewce trwa właśnie ostatni etap prac remontowych. Otwarcie planowane jest na wiosnę.

– Przez ostatnie tygodnie odnowiliśmy zaplecze kuchenne, zmodernizowaliśmy wentylację, a obecnie kończymy aranżację sali. Miejsce, które tworzymy będzie przyjazne dla ludzi i środowiska – mówi Rafał Serafin, prezes Fundacji Partnerstwa dla Środowiska. Prace remontowe zostały zrealizowane w ramach projektu Produkt Lokalny Małopolska finansowanego z funduszy Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy. W Bistro Marchewce brakuje jeszcze mebli i sprzętu gastronomicznego. Inicjatorzy akcji zachęcają do współtworzenia Centrum Lokalnej Kultury Kulinarnej poprzez udział w zbiórce środków na wykonanie solidnego, trzymetrowego, drewnianego stołu. Na uczestników akcji czekają smakowite podarunki.
am
Extra Trapez
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Parada Smoków
Najczęściej czytane
Reklama
Bike
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl