Golemo
Rozmaitości
Czwartek, 11 maja 2017 17:22

Małopolska niania – wsparcie dla prawie setki opiekunek

Województwo małopolskie postanowiło zwiększyć dofinansowanie na projekt "Małopolska niania". W efekcie dotacje zostaną przyznane na 92 opiekunki. To nie wszystko - w ciągu kilku najbliższych lat w całej Małopolsce powstaną "unijne" miejsca w żłobkach i przedszkolach.
To dobra wiadomość dla rodziców. Wszystkie 92 opiekunki zgłoszone w pilotażu projektu „Małopolska niania” otrzymają dofinansowanie. Partnerami projektu zostały w sumie 23 gminy, czyli: Alwernia, Biecz, Bukowina Tatrzańska, Chełmiec, Dąbrowa Tarnowska, Dębno, Dobczyce, Grybów, Kęty, Korzenna, Krynica-Zdrój, Krzeszowice, Łącko, Mogilany, Mszana Dolna, Nowy Targ, Oświęcim, Skawina, Stary Sącz, Świątniki Górne, Wadowice, Wielka Wieś i Wojnicz.

- Początkowo planowaliśmy objąć pilotażem tylko 50 niań, jednak okazało się, że zainteresowanie tą inicjatywą jest bardzo duże. Cieszymy się, bo pozwoli nam to przetestować nasz pomysł na większą skalę, dzięki czemu wyniki pilotażu będą jeszcze bardziej wiarygodne – podkreśla wicemarszałek Wojciech Kozak.

Przypomnijmy, pilotażowy projekt „Małopolska Niania” to pierwszy w Polsce program wsparcia skierowany do pracujących rodziców najmłodszych dzieci, w ramach którego będą mogli otrzymać aż 1500 zł miesięcznie na zatrudnienie niani dla swoich dzieci. 1000 zł z tej kwoty pokryje Województwo Małopolskie, resztę samorząd danej gminy. W sumie na realizację pilotażu przeznaczono 1,38 mln zł (z czego 920 tys. zł pochodzi z budżetu województwa małopolskiego, z budżetu gmin – 460 tys. zł).

Co ważne, rodzice sami mogli znaleźć i wybrać opiekuna, który zajmie się dzieckiem podczas ich nieobecności. Nianią mógł zostać także członek rodziny starającej się o wsparcie, z tym zastrzeżeniem, że musi to być osoba bezrobotna, która nie przekroczyła 60 roku życia – w przypadku kobiet i 65 - w przypadku mężczyzn. Warunkiem koniecznym otrzymania wsparcia była także aktywność zawodowa rodziców.

Już wiadomo, że aż 1614 dzieci z całej Małopolski znajdzie opiekę dzięki pierwszemu z 3 rozdań środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 -2020 przeznaczonych na tworzenie nowych miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych.

- W sumie zostaną utworzone 803 miejsca opieki nad dziećmi do lat 3. Wsparciem zostało objęte 27 żłobków, 1 klub dziecięcy i 1 opiekun dzienny. Co ważne, nowe miejsca w żłobkach powstają w całej Małopolsce – podkreśla wicemarszałek Wojciech Kozak.

W Krakowie oraz na terenie powiatów krakowskiego i wielickiego z pierwszego naboru docelowo ma powstać 585 miejsc. W powiatach olkuskim i chrzanowskim – 103. W powiecie tarnowskim – 48. W Nowym Sączu i powiecie nowosądeckim – 114, limanowskim – 69, nowotarskim – 16.

Kolejne miejsca w żłobkach będą powstawać stopniowo. Obecnie trwa ocena 90 wniosków, które wpłynęły w trakcie drugiego z trzech unijnych naborów przewidzianych na ten cel. Trzeci i ostatni konkurs o dotacje dla żłobków i klubów dziecięcych w Małopolsce zaplanowano w 2019 roku.

W sumie na ten cel Małopolska przeznaczyła 100 mln zł – w pierwszym i drugim naborze do podziału było w sumie 72 mln zł z RPO WM. W trzecim zaplanowano ok. 28 mln zł. Unijną dotację można przeznaczyć m.in. na: pokrycie kosztów opieki nad dzieckiem w żłobku, tworzenie nowych miejsc w placówkach dla najmłodszych i dostosowanie ich do potrzeb dzieci niepełnosprawnych.

Samorząd województwa małopolskiego na pomoc młodym rodzicom stawiał także w poprzedniej perspektywie finansowej. W Małopolskim Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2007-2013 na tworzenie nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 przekazano dotację na łączną kwotę 12 mln zł. Dzięki temu wsparciu zrealizowano 28 projektów o łącznej wartości ponad 22 mln zł. Ponadto w ramach MRPO realizowane były też inicjatywy związane z budową i rozbudową przedszkoli –łącznie w latach 2007-2013 gminy zrealizowały 29 „przedszkolnych” projektów o wartości 92 mln zł, a dofinansowania z MRPO wyniosło 51 mln zł.

źródło: UMWM

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
cross
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl