Rozmaitości
Wtorek, 21 października 2014 19:39

Łużna. Zakończyła się odbudowa gontyny na Wzgórzu Pustki

W niespełna cztery miesiące od wmurowania kamienia węgielnego odbudowana została kaplica cmentarna – Gontyna na Cmentarzu Wojennym nr 123 w Łużnej.
Na Wzgórzu Pustki znajduje się największy w Galicji Zachodniej cmentarz poległych podczas I wojny św. w tzw. Bitwie Gorlickiej. Staraniem samorządów: Województwa Małopolskiego, powiatu gorlickiego oraz gminy Łużna trwa jego renowacja i przywracanie do pierwotnego stanu. Przedsięwzięcie prowadzone jest w ramach projektu Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 pn. „Tworzenie ogólnopolskiego produktu turystycznego – małopolski odcinek Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej – etap I. Jednym z jego elementów była odbudowa drewnianej kaplicy cmentarnej, która spłonęła w 1985 r.

Gontyna została odbudowana według oryginalnej dokumentacji słowackiego architekta Dušana Jurkoviča z 1917 roku dokładnie w miejscu, gdzie się znajdowała pierwotnie. 25 metrowy obiekt zlokalizowany jest w pobliżu miejsca spoczynku 912 żołnierzy armii austro-węgierskiej (blisko połowa z nich to Polacy), 65 żołnierzy armii niemieckiej, 227 żołnierzy armii rosyjskiej.

W uroczystości otwarcia i poświęcenia Gontyny oprócz członka Zarządu Stanisława Sorysa uczestniczyli m.in. konsul generalny Węgier w Krakowie Adrienne Körmendy, konsul generalny Republiki Słowackiej Ivan Škorupa, wojewoda małopolski Jerzy Miller, starosta gorlicki Mirosław Wędrychowicz oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Gorlice 1915”.

źródło: UMWM

Wici
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Intermed
Najczęściej czytane
Reklama
Bike
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl