Golemo
Rozmaitości
Czwartek, 9 lipca 2020 22:40

Łaźnia Nowa zaprasza na Bulwart Sztuki 2020

Już 16 lipca rusza największy w Krakowie letni maraton kulturalny – Bulwar[t] Sztuki 2020! Teatr Łaźnia Nowa zaprasza mieszkańców Krakowa na ponad 50 wydarzeń w ciągu 30 dni lata, które będą odbywać się tradycyjnie w plenerze, jednak tym razem nie nad Zalewem Nowohuckim, a w ogrodzie przy teatrze na osiedlu Szkolnym 25.
Scena nocy letniej
W tegorocznym programie znajdziemy mocne propozycje teatralne. Scena nocy letniej otworzy się 17 lipca pokazami „Plutona p-brane” – o niezwykłym życiu odkrywcy planety Pluton i równie niezwykłym losie samego Plutona (reż. M. Pakuła, pokazy 17 lipca o godz. 17.00 i 20.00). Na Bulwar[t]cie nie może też zabraknąć wieczoru IMPRO KRK; spektakle grupy improwizujących aktorów są uwielbianym punktem programu (spektakl 18 lipca o godz. 20.30). W programie także przedstawienia „Wałęsa w Kolonos” (reż. B. Szydłowski), „Nowohucka telenowela” (reż. J. Roszkowski) oraz ostatnia premiera Łaźni „Ginczanka. Przepis na prostotę życia” (reż. A. Gryszkówna) z kreacją Agnieszki Przepiórskiej w roli Zuzanny Ginczanki.

Kinowe światy
W ramach Wakacyjnej Akademii Filmu Polskiego Łukasza Maciejewskiego, czyli bulwar[t]owych spotkań z gwiazdami polskiego kina, jako goście pojawią się między innymi Łukasz Simlat i Bożena Stachura, a także reżyserka obsady „Zimnej wojny” Magdalena Szwarcbart, nowa członkini Amerykańskiej Akademii Filmowej. Nie zabraknie także kina międzynarodowego – cykl Kino: Świat zaplanowany jest na niedziele.

Nowości w programie
Nowością będzie cykl wyjątkowych rozmów Małgorzaty Wach – Literacki ogień – z wybitnymi reporterami i pisarzami. Przy ognisku będzie można spotkać się z Jackiem Hugo-Baderem, Iloną Wiśniewską, Filipem Springerem i Zośką Papużanką. Goście zabiorą nas w podróż do mroźnej Grenlandii, surowej Syberii, gór Pamiru, pustyni Gobi, niedalekiej Pragi i Miedzianki, której już nie ma. Opowiedzą o ludziach, których warto poznać, książkach, które trzeba przeczytać i miejscach, które warto zobaczyć.

W ramach obchodzonego w tym roku 25-lecia Teatru Łaźnia Nowa, kuratorka wystawy „Przeszłość to dziś, tylko cokolwiek dalej” poprowadzi również Podróże w czasie – spotkania z aktorami związanymi z Łaźnią: Janem Peszkiem, Jerzym Stuhrem, Radkiem Krzyżowskim i Agnieszką Przepiórską. Będą opowieści o teatrze, ale również podróże ścieżkami, które doprowadziły rozmówców do tego punktu w czasie, w którym są teraz.

Bulwar[t] dla młodych
W ogrodzie nie zabraknie też miejsca dla młodych umysłów. Tegoroczny program dla dzieci i młodzieży to przede wszystkim niedzielne spotkania artystyczno-literackie dla rodzin. Razem z zaproszonymi do cyklu aktorkami młodzi uczestnicy poznają fragmenty znanych i lubianych książek z tematyką kosmosu w tle. Lektury „Bajek robotów” S. Lema, „Małego Księcia” A. De Saint-Exupery’ego, „Wielkiej Małej Niedźwiedzicy” Pauliny Chmurskiej będą punktem wyjścia do (każdorazowo innych) warsztatów: filozoficznych, muzycznych, plastycznych, kuglarskich.

Duże wyzwanie stanie także przed młodymi konstruktorami. W ramach tygodniowych warsztatów scenograficzno-plastycznych #rakietaczelendż będzie można zbudować kilkumetrową instalację artystyczną pod okiem scenografki.

Równolegle Teatr Łaźnia Nowa rozpoczyna tworzenie platformy współpracy z młodzieżą. Projekt „Granice otwarte” adresowany do młodzieży w wieku 15–17 lat rozpocznie się w lipcu. Punktem wyjścia do pracy będą tematy podróżowania, przekraczania granic i multikulturowa Polska. Przewodnikiem po tym świecie będzie Łukasz Zaleski – reżyser i dramaturg.

Warsztaty
Dorośli również, jak zwykle, dzięki bulwar[t]owym warsztatom będą mogli rozwinąć swoje umiejętności lub spróbować czegoś nowego, odkryć nieznane wcześniej talenty i perspektywy. W tym roku wyjątkowe okazje: w poniedziałki warsztaty „Wizualność w teatrze”, czyli cykl spotkań z artystami, realizatorami i rzemieślnikami odpowiedzialnymi za wizualną stronę tego, co dzieje się na scenie i wokół niej. W soboty warsztaty genealogiczne z członkiniami Stowarzyszenia Twoje Korzenie w Polsce, które potrafią odkopać z przeszłości każdą tajemnicę i podzielą się z uczestnikami wiedzą, jak to się robi. Tegoroczny Bulwar[t] to także bogata oferta taneczna. Co środę w ogrodzie warsztaty tanga argentyńskiego z najlepszymi z najlepszych – Anną i Marcinem Sieprawskimi, właścicielami szkoły Bravo Tango. W programie również trwające tydzień warsztaty choreograficzne dla kobiet, które poprowadzi reżyserka i tancerka Renata Piotrowska-Auffret, oraz ruchowe spotkanie nie do przegapienia z Joanną Hussakowską (Hussanie w 5Rytmach).

Muzyczny finał
Na zakończenie Bulwar[t]u 2020 (16 sierpnia) widzów czeka mocny akcent muzyczny. „Trzecioligowy życia król” to spektakl-koncert w reżyserii Łukasza Czuja. W 21 piosenkach, ułożonych w historię o mężczyźnie na zakręcie, o szalonej karierze rockandrollowca i jej upadku. Tomasz Mars i Mirosława Żak zaprezentują sceniczne show, które balansuje na krawędzi pomiędzy chałturą a ambitną sztuką. Energetyczny rock and roll, disco, punk, nieco psychodelicznych brzmień, a wszystko w rytm pełnych ironii, humoru i poezji.

źródło: fot. Tomasz Cichocki materialy prasowe Teatru Łażnia Nowa

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Groteska
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl