Rozmaitości
Wtorek, 9 stycznia 2018 08:00

Krynicki Aquapark coraz bliżej

Termin wbicia łopaty pod budowę Krynickiego Aquaparku zbliża się wielkimi krokami. Jak nieoficjalnie wiadomo, zaledwie kilka miesięcy dzieli nas od tego historycznego wydarzenia, które odmieni oblicze Krynicy i nada nowy impuls rozwojowy całej gminie.
W ten oto sposób Krynica dołączy do elitarnego grona górskich miejscowości wypoczynkowych, które obok standardowej oferty przyciągającej turystów w sezonie zimowym jaką są trasy narciarskie, zdolne są dostarczyć odwiedzającym wystarczającej ilości atrakcji także poza tym sezonem. Nie ulega wątpliwości, że dzięki tej przełomowej inwestycji wiosną, latem i jesienią przyjedzie do Krynicy zdecydowanie więcej gości. Zapełnią się hotele, pensjonaty i kwatery prywatne na terenie całej gminy. Na tym jednak nie koniec. Nie należy bowiem zapominać, że tego rodzaju obiekty mają zdolność przyciągania innych inwestorów.

Wiemy już, że budynek Krynickiego Aquaparku zostanie posadowiony podłużnie na centralnej i południowej części działki, na której obecnie znajduje się boisko piłkarskie. Taka lokalizacja inwestycji od samego początku była brana pod uwagą jako najbardziej prawdopodobna. O jej wyborze zdecydowało ostatecznie bezpośrednie sąsiedztwo hali lodowej. W trakcie trwających wiele miesięcy prac koncepcyjnych okazało się bowiem, że hala ta posiada dużą nadwyżkę ciepła produkowanego przez agregaty schładzające taflę lodową. Zaangażowani w projekt inżynierowie doszli do wniosku, że ta nadwyżka może być z powodzeniem wykorzystana do podgrzania wody niezbędnej do funkcjonowania infrastruktury Aquaparku. Nie zastąpi ona wprawdzie innych źródeł energii, ale bez wątpienia znacząco obniży koszty eksploatacji obiektu. Ze wstępnych szacunków wynika, że ta niestandardowa metoda podgrzania wody przyniesie ogromne oszczędności w skali całego roku nawet wtedy, gdy jej zastosowanie podniesie temperaturę o 1–2 stopnie C. W chwili obecnej opracowywane są bardziej precyzyjne obliczenia w tym zakresie.

Jak będzie wyglądał budynek Krynickiego Aquaparku? Z przedstawionej wizualizacji wynika, że pracownia projektowa zaproponowała architekturę charakterystyczną dla regionu – układ połączonych brył ze stromymi dachami dwuspadzistymi. Nowoczesność i funkcja obiektu zostały podkreślone dużymi przeszkleniami elewacji wejściowej. Do głównej bryły od strony zachodniej dochodzić będzie bryła o analogicznym (dwuspadzistym) kształcie. Dzięki temu rozwiązaniu uzyskano otoczone z trzech stron podwórko, sprawiające przytulne i kameralne wrażenie. Zostanie ono podzielone na dwie części, każda podległa innemu kompleksowi – jedna basenowemu, druga saunowemu. W północnej części budynku, nad jego bryłę, wystawać będzie wieża, na szczycie której, na wysokości 9 metrów, zainstalowany zostanie start zjeżdżalni o długości około 80 metrów.Od strony północnej rozmieszczono parkingi, obsługę techniczną, a także funkcje, które nie wymagają dużo naturalnego światła – siłownię, zjeżdżalnie oraz przebieralnie. Od strony południowej – lepiej nasłonecznionej – ulokowano basen rekreacyjny i brodzik dziecięcy, a także zespół saunowy oraz wewnętrzny plac z atrakcjami: basenami zewnętrznymi i saunami.

Krynicka pływalnia oferowała będzie basen pływacki o długości 25 metrów, szerokości 13 metrów i 1,8 m głębokości, baner rekreacyjny oraz brodzik dla dzieci. Dodatkowa niecka będzie pełniła rolę lądowiskiem dla zjeżdżalni rodzinnej.

W skrzydle dochodzącym poprzecznie do głównej bryły budynku zaprojektowano bogaty zespół saunowy. Posiadać on będzie swoje własne wejście wraz z przebieralniami, dzięki czemu może funkcjonować niezależnie od reszty Aquaparku.
Na „podwórku” główną atrakcję stanowić będą dwa baseny zewnętrzne. Każdy podlegać będzie innemu zespołowi; północny – hali głównej; południowy – zespołowi saunowemu. Baseny rozdzielone zostaną pasem zieleni. Od strony południowej podwórko zamykać będzie pawilon, w którym zaprojektowano dodatkowe trzy sauny oraz magazyn na leżaki. Jeszcze dalej na południe, przy granicy działki, przewidziano miejsce na boisko o standardowym rozmiarze „szkolnym” 16 na 30 metrów.


mat. prasowe UM Krynica
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl