Golemo
Rozmaitości
Czwartek, 11 października 2018 14:11

Koncert piosenek Georgesa Brassensa - Justyna Bacz i Karol Podkul

Koncert piosenek Georgesa Brassensa w wykonaniu Justyny Bacz, która śpiewała i grała na gitarze w towarzystwie Karola Podkula na akordeonie, który prowadziła- Basia Stępniak-Wilk odbył się wczoraj 10 pażdziernika wieczorem w NCK.
Na recital składały się piosenki francuskie w wersji oryginalnej oraz w tłumaczeniach Justyny Bacz, a także poetyckie piosenki polskie - znane i mniej znane, w tym kilka autorskich, niekiedy również w wersji francuskiej.

W programie zagościło również kilka utworów innych wykonawców Barbary, Jacquesa Brela czy Charlesa Aznavoura.


Justyna Bacz – piosenkarka, lingwistka, autorka tłumaczeń piosenek z francuskiego i rosyjskiego. Jej repertuar obejmuje klasykę piosenki francuskiej oraz polskie piosenki – po polsku i po francusku.

Jest laureatką festiwali piosenki francuskiej i piosenki poetyckiej w Polsce i we Francji, a także Festiwalu Pieśni L. Cohena w Krakowie. Na Przeglądzie Piosenek G. Brassensa w Poznaniu otrzymała nagrodę za interpretację oraz przekłady piosenek Georgesa Brassensa, a na Festiwalu Piosenki Francuskiej w Châteauroux we Francji została nagrodzona za własny francuski tekst.

W październiku 2013 otrzymała nagrodę publiczności w Paryżu na Festiwalu Dni Georgesa Brassensa (Journées Georges Brassens). W lutym 2018 r. została odznaczona Kawalerskim Orderem Sztuki i Literatury, nadanym przez francuskie Ministerstwo Kultury i Komunikacji za działalność na rzecz kultury francuskiej w Polsce. Nagrała 5 solowych płyt: polsko-francuską „Tête-à -tête” (2006), „Brassens mon amour”(2008), „Empatik” (2013), „Francuska chanson française” (2014).

30 listopada 2017 r. ukazał się najnowszy, wielojęzyczny album Justyny Bacz pt. „Dalida – pieśń miłości”.

Piosenki z płyty „Brassens mon amour” znalazły się również na kompilacyjnych albumach: francuskim „Brassens echo du monde” oraz „Brassens zaśpiewany” wyd. MTJ. Śpiewa w Polsce, we Francji, w Niemczech.

Występowała także w Szwajcarii oraz w USA. Współpracuje ze znakomitymi muzykami w kraju i za granicą. Jest związana z Teatrem Kamienica w Warszawie oraz ze sceną Piwnica na Wójtowskiej – filią Staromiejskiego Domu Kultury w Warszawie. Od kilkunastu lat bierze udział w Międzynarodowym Festiwalu Bardów OPPA (Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej), organizowanym przez Stowarzyszenie Literacko-Muzyczne „Ballada”, którego jest członkinią.

Karol Podkul – muzyk instrumentalista – akordeonista, pedagog; absolwent Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie; laureat czołowych miejsc około 20. konkursów o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej w kraju i zagranicą; Współpracuje z teatrami warszawskimi takimi jak: Teatr Żydowski im. Estery Racheli i Idy Kamińskich, Teatr Polonia oraz Teatr Kwadrat.

Koncertował z Filharmonią Warszawską, nagrywał też audycje dla Telewizji i Radia Rzeszów; występował z solowymi recitalami w wielu krajach Europy i Azji.

źródło: Tomasz Cichocki

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl