Terma Szaflary
Rozmaitości
Piątek, 17 marca 2023 23:22

Kolejni ochotnicy w szeregach 11 MBOT

Około 190 osób przekroczyło bramy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jest to drugie w tym roku powołanie ochotników do służby.
Kolejni kadeci rozpoczną 16-dniowe szkolenie podstawowe (dla osób które nie miały styczności ze służbą wojskową) oraz szkolenie wyrównawcze dla osób, które już złożyły przysięgę wojskową.

Pierwszego dnia ochotnicy przechodzą wstępne szkolenia, wypełniają dokumentację, dostają mundury i niezbędny ekwipunek, wykażą się także kondycją fizyczną podczas testu sprawności. W trakcie szkolenia podstawowego i wyrównawczego, będą uczyć się sprawnego i bezpiecznego posługiwania się karabinkami MSBS GROT, poruszania się w terenie, prowadzenia marszu ubezpieczonego, opanują także podstawy medycyny pola walki, terenoznawstwa oraz regulaminy.

Szkolenie 16-dniowe zakończy się egzaminem tzw. pętlą taktyczną, i złożeniem przysięgi wojskowej, która odbędzie się w sobotę, 1 kwietnia o godzinie 11:00 na Rynku w Trzebini. Dalszy cykl szkoleniowy żołnierze będą realizować w jednym z etatowych batalionów 111 blp w Krakowie-Rząsce, 112 blp w Oświęcimiu, 113 blp w Tarnowie i 114 blp w Limanowej. Cały cykl szkolenia obejmuje okres trzech lat zapoznawania się z wojskowym rzemiosłem, skupia się na uzyskaniu zdolności do wykonywania szerokiego spektrum zadań realizowanych przez pododdziały. W pierwszym roku żołnierze przechodzą szkolenie indywidualne, drugi rok obejmuje szkolenie specjalistyczne, w trzecim roku odbywa się tzw. szkolenie zgrywające w ramach pododdziału i batalionu. Zainteresowani kandydaci do wstąpienia w szeregi 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej mogą zgłaszać się do rekruterów rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl  lub właściwych terytorialnie Wojskowego Centrum Rekrutacji (dawniej WKU).

źródło: 11 MBOT

Extra Trapez
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl