Allmedica
Rozmaitości
Piątek, 31 sierpnia 2018 18:14

Klubu Kultury Zakole - gotowy

Zakończyła się budowa Klubu Kultury Zakole w nowohuckich Kantorowicach. Zarząd Inwestycji Miejskich otrzymał z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego decyzję o pozwoleniu na użytkowanie.
Przypomnijmy: budowa klubu kultury dla mieszkańców nowohuckich Kantorowic rozpoczęła się wiosną 2017 roku. To obiekt wykonany w tzw. technologii pasywnej, co oznacza najwyższy komfort termicznym i wyjątkowo niskie zapotrzebowaniu na energię cieplną wynoszącym maksimum 15 kWh/m2/rok. Dla porównania, w przypadku budynku energooszczędnego to zapotrzebowanie wynosi ok. 60 kWh/m2/rok.

Budynek dzieli się na dwie części przestrzenne – wyższa bryła o dachu skośnym dwuspadowym, gdzie mieści się sala wielofunkcyjna oraz bryła niższa, prostopadłościenna, w której znajdują się wszystkie pomieszczenia niezbędne dla prawidłowego działania domu kultury a więc dwie małe salki, zaplecze administracyjne, sanitarne, magazynowe i techniczne wraz z korytarzem łączącym wszystkie pomieszczenia. Wyższa część budynku posiada duże przeszklenia na południową stronę, płd.-wsch. i płd.-zach., aby pozyskać energię słoneczną. Jest to zgodne z technologią budynków pasywnych, która zakłada akumulację energii słonecznej.

Budynek klubu jest dostępny dla osób niepełnosprawnych. Wejście główne jest dostępne z podestu za pomocą chodnika zewnętrznego z poziomu terenu. Co więcej, wszystkie drzwi zewnętrzne i wewnętrzne są o szerokości co najmniej 90 cm, wewnątrz bez progów, a drzwi wejściowe o progu max. 2cm.

Klub Kultury Zakole powstał według koncepcji architektonicznej biura Perspektywa Pracownia Projektowa sp. z o.o., a autorem projektu jest biuro ARCHITEKTURA PASYWNA PYSZCZEK I STELMACH SP.J. Projektanci zadbali nie tylko o atrakcyjną i nowoczesną bryłę budynku. Obiekt został tak zlokalizowany na działce, by nie było konieczności wycinek, czy przesadzenia drzew i krzewów tworzących ogród społeczny, założony przez mieszkańców w ramach projektu „Ogrody Nowej Huty”.

Wykonawcą inwestycji, której wartość wyniosła blisko 2,3 mln zł jest firma Murkrak Sp. z o.o.

Obecnie budynek klubu został przekazany użytkownikowi, czyli Ośrodkowi Kultury Kraków – Nowa Huta. W najbliższym czasie obiekt zostanie wyposażony w meble i technikę sceniczną. Planuje się, że w II połowie października Klub Kultury Zakole zostanie udostępniony mieszkańcom.

Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie

źródło: mat. prasowy

Extra Trapez
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Intermed
Najczęściej czytane
Reklama
Bike
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl