Kopalnia
Rozmaitości
Piątek, 21 maja 2021 06:50

Każde dziecko może zostać mistrzem świata

To idea, która przyświeca trenerom, rodzicom, a przede wszystkim dzieciom trenującym kajakarstwo górskie na naturalnym torze kajakowy na rzece Dunajec w Krościenku nad Dunajcem.
Ruszyła kolejna już 5 edycja Budżetu Obywatelskiego www.bo.malopolska.pl

Jest to program realizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, który pozwala obywatelom na realizowanie inicjatyw lokalnych, mający wpływ na rozwój sportu, kultury, turystyki, edukacji, ekologii w swoim najbliższym otoczeniu.

Na szczególną uwagę w subregionie podhalańskim powiat nowotarski zasługuje zadanie AKADEMIA MŁODEGO KAJAKARZA zgłoszone przez rodziców młodych kajakarzy górskich, którzy widząc zaangażowanie trenerów i dzieci postanowili wziąć inicjatywę odbudowy kajakarstwa górskiego w Pieninach w swoje ręce.

Zadanie dotyczy zorganizowania treningów kajakarskich dla początkujących dzieci i młodzieży z subregionu podhalańskiego powiat nowotarski, zakup sprzętu (kajaki górskie, wiosła, kaski, kamizelki ratunkowe), oraz montaż kontenera socjalnego i wiaty magazynowej.

Głównym celem zadania jest stworzenie szansy i bezpiecznych warunków do uprawiania olimpijskiej dyscypliny, oraz zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży, poprzez przeprowadzenie bezpłatnych treningów z kajakarstwa górskiego na naturalnym torze na odcinku Dunajca w Krościenku nad Dunajcem pod okiem doświadczonych trenerów i wielokrotnych Mistrzów Polski: Joanny Mendoń-Polaczyk i Henryka Polaczyka, którzy wywodzą się z olimpijskiej rodziny kajakarzy górskich.

Kajakarstwo w regionie podhalańskim ma długie tradycje i wielu utalentowanych sportowców. Jak wielokrotni medaliści mistrzostw Świata i Europy, Bracia Brzezińscy oraz rodzeństwo Polaczyków wśród których są dwaj olimpijczycy Grzegorz który był siódmy w Atenach i Mateusz, czwarty z Igrzysk w Londynie. Mateusz Polaczyk jest też najbardziej utytułowanym kajakarzem w historii polskich kajaków górskich.

Kajakarstwo górskie jest sportem olimpijskim, który jest trudno dostępny, szczególnie dla początkujących, ze względu na wykorzystywanie specjalistycznego i drogiego sprzętu. Kajaki dostępne są jedynie w klubach sportowych, które wymagają członkostwa co wiąże się m.in. z wnoszeniem składek. W szkołach nie ma możliwości zapoznania się z tym sportem. Niestety obecnie brakuje zaplecza do organizowania zajęć kajakarskich dla początkujących.

Realizacja projektu pozwoli na wyrównanie szans dzieci i młodzieży z terenu powiatu w stosunku do większych ośrodków szkoleniowych. Organizowanie zajęć ułatwi zdobywanie umiejętności i sprawności dla 50 – cioro dzieci w wieku 6-18 lat z podregionu nowotarskiego.

Projekt ma zachęcić dzieci i młodzież do aktywnego spędzania czasu wolnego w gronie rówieśników, a być może przyczyni się do odkrycia w sobie życiowej pasji i wyłoni kolejnych mistrzów.

Trenerzy wierzą, że wśród dzieci z Pienin są te które w przyszłości będą zdobywały najcenniejsze medale z Mistrzostw Świata, Europy i Igrzysk Olimpijskich. Muszą tylko mieć szanse na to aby spróbować tej pięknej dyscypliny.

Swoje poparcie dla AKADEMII MŁODEGO KAJAKARZA możecie Państwo wyrazić poprzez oddanie głosu w Budżecie Obywatelskim.
Głosować można na trzy sposoby :
1. na stronie www.bo.malopolska.pl w panelu GŁOSOWANIE
2. Wysyłając wypełnioną kartę do głosowania na adres: Agenda zamiejscowa UMWM, al. 1000-lecja 44, 34-400 Nowy Targ
3. Wrzucając kartę do głosowana do urny wystawionej w Agendzie zamiejscowej UMWM, al. 100-lecia 44 w Nowym Targu

KOD ZADANIA: POD 1
TYTUŁ ZADANIA: AKADEMIA MŁODEGO KAJAKARZA
SUBREGION: PODHALAŃSKI -> NOWOTARSKI

mat. prasowe
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl