Golemo
Rozmaitości
Niedziela, 9 lutego 2020 21:09

IPN zaprasza na prelekcję o Armii Krajowej

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie i Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” zapraszają 12 lutego o godzinie 18.00 na prelekcję pt. „O Armii Krajowej w Krakowie”, którą wygłosi Janusz Baster, animator wielu przedsięwzięć upamiętniających krakowskich konspiratorów, twórca strony internetowej www.kedyw.info, laureat nagrody IPN „Świadek Historii”.
W zbiorowej pamięci Polaków Armia Krajowa stała się synonimem walki Narodu o przetrwanie oraz zmagań z okupantami - niemieckim i sowieckim. Walka ta była prowadzona na różne sposoby i pod różnymi hasłami. Jej formy i skala były rozmaite w poszczególnych regionach kraju, bowiem zależały od miejscowych warunków życia pod okupacją.
Kraków był siedzibą niemieckich władz okupacyjnych, co stawiało przed tutejszymi strukturami podziemnymi szczególne zadania, a jednocześnie bardzo utrudniało działalność konspiracyjną. W tej specyficznej sytuacji krakowscy konspiratorzy wywiązali się z patriotycznego obowiązku i zbudowali najważniejszy po Warszawie (gdzie wróg był mniej liczny) ośrodek oporu.

Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia” w Krakowie przy ul. Dunajewskiego 8 (wejście na rogu z ul. Garbarską).

mat. prasowy
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl