Festiwal Kiepury
Rozmaitości
Poniedziałek, 9 września 2013 10:23

Grand Prix 9. Spotkań z Filmem Górskim przyznano Alastairowi Lee z Wielkiej Brytanii za film "Autana"

W Zakopanem zakończył się festiwal filmów górskich. Międzynarodowe jury pod przewodnictwem Aldo Audisio, dyrektora Narodowego Muzeum Gór w Turynie za najlepszy film uznało obraz "Autana" ukazujący alpinizm i przygodę opowiedzianą w pomysłowy i niestandardowy sposób.
Jak uzasadnili jurorzy - "ten dokument, poprzez zaskakujące sekwencje, wciąga widza od początku do końca i pozwala szerokiej publiczności docenić górską historię. Szczególne wyrazy uznania dla twórcy filmu, który w jednej osobie połączył role reżysera, autora zdjęć, montażysty i producenta"

Naczelnik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Jan Krzysztof swoją nagrodę za najlepszy film ukazujący człowieka w ekstremalnych sytuacjach przyznał francuskiemu filmowi Vladimira Celliera "Silbergeier".

Film, który najlepiej obrazuje więź człowieka z naturą to zdaniem dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego Pawła Skawińskiego - "W pogoni za lodem" w reżyserii Jeffa Orlowskiego.

Nagroda burmistrza Zakopanego za film najlepiej ukazujący ludzkie, kulturowe i artystyczne aspekty życia społeczności górskich przypadła francuskim reżyserom Anne i Erikowi Lapied za obraz "Himalaje, wioska w której zatrzymał się czas".

Nagrodę specjalną 9. Spotkań z Filmem Górskim przyznano polskiemu filmowi "Nasz Kasprowy" w reżyserii Janusza Julo Susa.

Festiwalowa publiczność swoją nagrodę przyznała filmowi "Niedźwiedź, władca gór" w reżyserii Krystiana Matyska.

Nagrodę przygotowaną przez uczniów z Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem młodzieżowe jury przyznało filmowi "Wszystko, co mogę" w reżyserii Kanadyjczyków Erika Corslanda i Dave'a Mossopa.

W tym roku do zakopiańskiego festiwalu filmowego zakwalifikowano 29 filmów z 14 krajów. Tegoroczna impreza była dedykowana pamięci Macieja Berbeki, himalaisty, który w marcu tego roku zginął na stokach Broad Peak.

s/
TdP
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
Krynica
Reklama
TdP
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl