Rozmaitości
Niedziela, 22 kwietnia 2018 13:10

Gala Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera (zdjęcia)

Gala Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera połączona z dyskusją z laureatami oraz koncert promujący płytę „Tischner. Mocna nuta” zakończyły trwające od środy w Krakowie Dni Tischnerowskie.
Przyznawane od 18 lat nagrody honorują tych, którzy promują w Polsce style myślenia i postawy łączące w sobie intelektualną rzetelność, odwagę i wrażliwość na „twarz drugiego”.

W tym roku w kategorii pisarstwa religijnego oraz filozoficznego stanowiącego kontynuację „myślenia według wartości”, wyróżniony został za książkę Religia i sekularyzm krakowski filozof z Uniwersytetu Pedagogicznego, Miłosz Puczydłowski.

Na znacznie myśli księdza prof. Tischnera wciąż aktualnych i potrzebnych wskazał eseista poeta współprowadzący Fundację Pogranicze - Krzysztof Czyżewski laureat nagrody w kategorii publicystyki, która uczy Polaków przyjmować „nieszczęsny dar wolności”, uhonorowany za publikację „Małe centrum świata. Zapiski praktyka idei".

Laureatem nagrody w kategorii inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących „polski kształt dialogu Kościoła i świata” został jeden z architektów ruchu organizacji pozarządowych w Polsce Jan Jakub Wygnański. Każdy z laureatów otrzymał statuetkę zaprojektowaną przez rzeźbiarza Mariana Gromadę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 33 000 zł.

Gala wręczenia nagród Znaku i Hestii im ks. Tischnera odbyła się w Sali teatralnej im S. Wyspiańskiego w krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych Podczas wieczoru rozmowę z laureatami poprowadzili Henryk Woźniakowski, prezes zarządu SIW ZNAK i ks. Adam Boniecki, przewodniczący Kapituły Nagrody. W koncercie promującym płytę inspirowaną myślami ks Tischnera „Tischner .Mocna nuta” udział wzięli Jorgos Skolias , Joachim Mencel i zespół Trebunie Tutki.

Tomasz Cichocki i materiały prasowe organizatorów Dni Tischnerowskich
WSB
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Najczęściej czytane
Reklama
Chlebek
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl