WSB
Rozmaitości
Wtorek, 26 sierpnia 2014 21:42

Fantastycznym występem przegnali deszcz w Szczawnicy

Mimo niesprzyjającej aury na szczawnickiej scenie pod Kolejką PKL, dla publiczności pod parasolami wystąpił bośniacko – hercegowiński Miejski Zespół Dziecięco – Młodzieżowy z Tuzli. Ich stroje, szczególnie dziewcząt nawiązywały do kultury tureckiej.
Zespół powstał w 2009 w Tuzli w północno-wschodniej części Bośni, miejscowości położonej u podnóża gór Majevica, będącej trzecim co do wielkości miastem w Bośni i Hercegowinie.

Specyfiką Tuzli jest zróżnicowanie etniczne i kulturowe, bo mieszkają tam Bośniacy, Chorwaci i Serbowie, a miasto było i jest siedzibą wielu artystów, którzy upiększają jego przestrzeń. Słynie także z licznych kopalń soli i węgla.

Zespół w ciągu 5 lat działalności zdołał zgromadzić w swych szeregach ponad 150 osób w wieku od 7 do 30 lat i był już uczestnikiem festiwali folklorystycznych w Czechach, Turcji, Macedonii, Francji, Włoszech i innych krajach. Grupa prezentująca swoje tańce w Szczawnicy zaprezentowała widzom tradycyjne tańce z Bośni i Hercegowiny - zarówno tańce Bośniaków, jak i Chorwatów czy Serbów.

Pomimo deszczu w Szczawnicy, o którym Artur Majerczak, góral rodem z Krościenka n/Dunajcem a zarazem wspaniały gawędziarz, bardzo dobrze prowadzący koncert powiedział, że deszcz w Szczawnicy jest normą, bo Szczawnica słynie z tego, że ma 300 dni zimy, a pozostałe dni roku, to dni deszczowe, to i tak liczni widzowie gorąco oklaskiwali grupę z Tuzli, a nawet poprosili o bis, co zespół wykonał.

Właśnie w ostatnich minutach gorące rytmy muzyki i taniec grupy z Tuzli odgoniły deszcz znad Szczawnicy a bis zespołu odbył się przy wspólnej tanecznej zabawie.

Organizatorzy i publiczność uwierzyli, że muzyka i taniec są silniejsze od niesprzyjającej aury i dlatego już dziś zapraszają na ostatni z cyklu szczawnickich występów zespołów biorących udział w 46. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.

Dla przypomnienia, 27 sierpnia br. wystąpi Turecki zespół Istambuł MOTIF

Fot. i tekst Henryk Janusz Olkiewicz
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
balony
Najczęściej czytane
Reklama
Groteska
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl