Rozmaitości
Poniedziałek, 1 grudnia 2014 12:20

Egzoszkielet – technologia, która pozwala znów chodzić. Wspólny projekt naukowo-badawczy CR Tukan i IKF PWSZ w Nowym Sączu

Pacjenci z Centrum Rehabilitacyjnego Tukan w Łabowej k. Nowego Sącza, jako nieliczni na Sądecczyźnie, mogą już teraz doświadczyć jak będzie wyglądała przyszłość. Technologia jeszcze niedawno zarezerwowana wyłącznie dla wojska, dziś pozwala niepełnosprawnym stanąć na własnych nogach i znów zacząć chodzić.
Egzoszkielety jeszcze do niedawna nosili tylko bohaterowie filmów science fiction takich jak: Iron Man, Obcy: Decydujące starcie, Martix czy Avatar i ewentualnie żołnierze armii amerykańskiej. Teraz ta wyjątkowa myśl technologiczna służy już na Sądecczyźnie w rehabilitacji osób ze schorzeniami neurologicznymi. Takie rozwiązanie pacjentom proponuje m. in. nowosądeckie Centrum Rehabilitacji Tukan z ośrodkami w Nowym Sączu i Łabowej w ramach projektu "Ocena efektów rehabilitacji z pomocą egzoszkieletu EKSO GT u pacjentów po udarach mózgu", wspieranego merytorycznie przez Instytut Kultury Fizycznej PWSZ w Nowym Sączu.

- Egzoszkielet wspomagany, o którym mowa, to amerykańska myśl technologiczna. Wynalazek służy osobom z dysfunkcją ruchu z powodu przerwania rdzenia, udaru, stwardnienia rozsianego czy zaniku mięśni. Dzięki urządzeniu pacjenci poruszający się dotychczas jedynie na wózku mają bardzo duże szanse żeby znów zacząć chodzić - mówi dr hab. Anna Mika., koordynator merytoryczny projektu. Zewnętrzna powłoka ciała zasilana jest elektrycznie z baterii, które wspomagają utracone funkcje nerwowo-mięśniowe.

W plecaku znajduje się komputer, który dokonuje obliczeń z prędkością pięciuset parametrów na sekundę. Całość waży ok. 25 kilogramów, ale pacjent tego nie odczuwa, ponieważ konstrukcja urządzenia przenosi jego ciężar na ziemię.

- Zorganizowaliśmy tę konferencję z dwóch powodów. Po pierwsze, chcąc przybliżyć środowisku rehabilitacyjnemu naszego regionu innowacyjne możliwości terapeutyczne. Po drugie, aby pokazać  lekarzom kierującym pacjentów na rehabilitacje, władzom lokalnym oraz organizacjom zajmującym się osobami niepełnosprawnymi,  że innowacje te pracują dla dobra naszych najbliższych, dla dobra pacjentów - mówi Mariola Pawlak, dyrektor CR Tukan. W wyniku postępującego szerzenia się chorób cywilizacyjnych pacjentów po incydentach neurologicznych przybywa, a średnia wieku znacząco się obniża. W Tukanie, w ciągu tylko jednego miesiąca, przyjmowanych jest ok. 50 pacjentów po wylewach
i udarach mózgu.

- Zakup EKSO GT to koszt ponad stu tysięcy dolarów. Chociażby z tego względu nie każdy może stać się właścicielem takiego urządzenia. To technologia najbardziej przydatna w ośrodkach terapeutycznych - rehabilitacyjnych, ponieważ jednorazowo służy większej grupie pacjentów – mówi dr hab. Anna Mika. Obsługa egzoszkieletu w pierwszej fazie wymaga pomocy wykwalifikowanego i posiadającego odpowiednie przeszkolenie fizjoterapeuty. Pacjenci, którzy testują egzoszkielet wspomagany EKSO, podkreślają płynność ruchów i uczucie naturalnego, odruchowego stawiania kroków. Mają szansę na skuteczniejszą rehabilitacje i nadzieję na szybszy powrót do zdrowia.

W CR TUKAN pacjenci uczestniczą w rehabilitacji na egzoszkielecie raz dziennie od 30 do 60 minut w zależności od kondycji i wytrwałości pacjenta. Obecnie zabiegi te są bezpłatne, natomiast po zakończeniu programu EKSO GT, rehabilitacja z pomocą egzoszkieletu będzie kosztowała ok. 70 zł za jeden zabieg.

***
28 listopada br., w Centrum Rehabilitacji Tukan w Łabowej k. Nowego Sącza odbyła się konferencja pn. „Egzoszkielet EKSO GT we wstępnej rehabilitacji neurologicznej” wraz z niecodzienną prezentacją urządzenia. W ramach utworzonego na bazie CR TUKAN i PWSZ Nowy Sącz ośrodka badawczo-rozwojowego, od kilku miesięcy prowadzone są badania w ramach projektu "Ocena efektów rehabilitacji z pomocą egzoszkieletu EKSO GT u pacjentów po udarach mózgu". Projekt koordynują dr hab. Anna Mika z IKF PWSZ w Nowym Sączu i AWF w Krakowie  wraz z Łukaszem Oleksym z IKF PWSZ w Nowym Sączu i AWF w Krakowie oraz Functional Movement Polska.

źródło: materiał prasowy

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl