WSB
Rozmaitości
Piątek, 16 września 2011 21:10

Dzień Wdzięczności i event ekologiczny "Masz szczęście"

Salezjański Wolontariat Misyjny Młodzi Światu zaprasza w niedzielę na obchody "Dnia Wdzięczności" połączony z eventem ekologicznym "Masz szczęście". Spotkanie odbędzie się w Parku Edukacji Rozwojowej na Tynieckiej 39 w Krakowie.
Masz szczęście?

Cenimy zazwyczaj to, czego nam brakuje. Woda zdatna do picia, żywność, prąd – dziś nikt z nas nie postrzega tych dóbr jako luksusu – przyzwyczailiśmy się, że mamy je na co dzień. A przecież absurdalna wydaje się pewność, że zawsze tak będzie, a tym bardziej myślenie – że tak być musi.

„Dzień Wdzięczności”, organizowany przez Salezjański Wolontariat Misyjny Młodzi Światu, po raz kolejny stanowi okazję do niezwykłego spotkania darczyńców, wolontariuszy, ich rodzin, pracowników SWM i wszystkich przyjaciół misji. Będzie to czas podziękowań dla wszystkich tych, którzy w jakikolwiek sposób wspierają misje, a także wdzięczności za wszystkie owoce pracy misyjnej w minionym roku. Tegoroczny „Dzień Wdzięczności” został połączony z najnowszą inicjatywą SWM – eventem ekologicznym „Masz szczęście”, który odbędzie się tego samego dnia – w niedzielę 18 września br. w Parku Edukacji Rozwojowej w Krakowie. Event nawiązuje bezpośrednio do katastrofalnej w skutkach suszy, która dotknęła kraje tzw. Rogu Afryki: Somalię, Kenię, Etiopię i Dżibuti. Ta największa od 60 lat klęska głodu dotyczy kilkunastu milionów mieszkańców Afryki Wschodniej. Co kilka sekund umiera tam człowiek.

Brak wody wydaje się nam problemem odległym, choć naukowcy nie pozostawiają złudzeń – każdy z nas ponosi odpowiedzialność za zasoby naturalne na ziemi. Równowaga w środowisku naturalnym to nasza wspólna sprawa, a codzienne nawyki odgrywają tu największą rolę. Projekt „Lifestyle&MDGs”, w ramach którego organizowany jest event, ma na celu zmianę stylu życia na bardziej świadomy i przyjazny Milenijnym Celom Rozwoju. 7 MCR, do którego bezpośrednio – merytorycznie i graficznie – nawiązuje event, pokazuje, że stan środowiska naturalnego ma kolosalne znaczenie dla zmniejszania skali ubóstwa, rozwoju rolnictwa, poprawy jakości żywienia i jakości wody. Uświadamia, jak wielkie zależności istnieją pomiędzy rozwojem państw biednych i bogatych.

Event „Masz szczęście” stanowi kontynuację kampanii informacyjnej, w ramach której, dzięki współpracy z Fundacją im. ks. Siemaszki, w krakowskich sklepach, salonach kosmetycznych, fryzjerskich, klubach fitness, SPA&Wellness została rozdystrybuowana woda mineralna “Polonea” ze specjalnymi etykietami promującymi nawyki oszczędzania wody w codziennych sytuacjach. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że zakręcając kran podczas mycia zębów, może zaoszczędzić 20 000 litrów wody w skali roku. Biorąc pod uwagę fakt, że dzienne zużycie wody przez mieszkańca Afryki to jedyne 10 litrów, możemy dokonać łatwego bilansu – oszczędzając wodę – ofiarowujemy ją innym, w przypadku Afrykańczyków – ratujemy życie nawet 2 000 osób.

Miejsce eventu – Park Edukacji Rozwojowej – nie jest przypadkowe. Na obszarze obejmującym 2ha mieści się wielkoformatowa mapa – miniatura świata, gdzie można zobaczyć m.in. afrykańską wioskę, mongolską jurtę, indiańskie tipi oraz igloo – wszystkie wyposażone w oryginalne rekwizyty przywiezione przez wolontariuszy z krajów misyjnych. Tutaj na co dzień odbywają się warsztaty z zakresu edukacji rozwojowej, w których uczestniczą grupy szkolne z całej Polski. W nadchodzącą niedzielę każdy będzie miał możliwość zwiedzenia parku, posłuchania opowieści wolontariuszy o misjach, a także skorzystania z wielu atrakcji zaplanowanych w ramach ekologicznego programu eventu. W parku zaprezentują się firmy, których działalność w sposób szczególny związana jest ze sprawiedliwym handlem, ekologią i ideą ochrony środowiska. Goście będą mieli możliwość degustacji ekologicznych specjałów, produktów i napojów Fair Trade, obejrzenia i wypróbowania ekologicznych kosmetyków, a także zasięgnięcia porady u dietetyków i specjalistów w zakresie Certyfikacji Ekologicznej Produkcji Rolnej oraz Badań i Certyfikacji Opakowań. Dodatkowo zaplanowano program sceniczny, podczas którego będzie można zobaczyć pokaz capoeiry – afrykańsko-brazyliskiej sztuki walki połączonej z tańcem, wziąć udział w licytacji oryginalnych eksponatów sztuki z Afryki i Ameryki Południowej, a także sprawdzić się w licznych konkursach z atrakcyjnymi nagrodami.
Przyjdź i dowiedz się, dlaczego masz szczęście!
Wstęp wolny. Zapraszamy

Monika Laskowska
SWM Młodzi Światu

źródło: www.swm.pl

WSB
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl