Kopalnia
Rozmaitości
Niedziela, 9 lutego 2014 15:59

Dworzec kolejowy w Zakopanem - mimo komunalizacji - wciąż nie jest własnością miasta

ZAKOPANE. Władze miasta nie mogą dojść do porozumienia ze spółką PKP SA. Mimo komunalizacji dworca - miasto od ponad roku nie może przejąć majątku od PKP. Sytuacja jest patowa. - Może i Zakopane jest właścicielem stacji, ale PKP SA jest wciąż posiadaczem majątku - mówi Jarosław Bator.
Cytowany przez PAP dyrektor ds. nieruchomości PKP SA dodaje, że burmistrz Zakopanego od kilku lat nie podjął decyzji w sprawie nabycia przez PKP użytkowania wieczystego zgodnie z ustawą o gospodarowaniu nieruchomościami. Postępowanie się przedłuża i spółka nie może wydać nieruchomości, które są własnością spółki - części dworca i terenów kolejowych.

Burmistrz Janusz Majcher przypomina, że w księgach wieczystych jako właściciel całej nieruchomości wpisana jest gmina-miasto Zakopane. PKP SA twierdzi, że komunalizacja nie wyklucza uzyskania tytułu użytkowania wieczystego przez kolej na mocy decyzji burmistrza miasta.

Skutek sporu jest taki, że nikt nie może inwestować w teren i ratować niszczejący zabytek.

Starania zakopiańskich władz o przejęcie na własność dworca PKP wraz z ponad 4 ha gruntów wokół budynku trwały kilka lat. W maju 2010 r. wojewoda zatwierdził decyzję o komunalizacji dworca PKP w Zakopanem, podjętą przez Krajową Komisję Uwłaszczeniową, a w październiku 2012 r. - przed Naczelnym Sądem Administracyjnym zapadła decyzja odnośnie komunalizacji terenu wokół dworca kolejowego.

Władze miasta zamierzają na terenie stacji kolejowej utworzyć centrum komunikacyjne, na którym oprócz ruchu kolejowego, byłaby komunikacja autobusowa dalekobieżna i miejska.

s/ zdj. Regina Korczak-Watycha

źródło: PAP

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
cross
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl