Rozmaitości
Wtorek, 18 grudnia 2012 17:35

Deklaracja poparcia dla budowy schroniska na szczycie Lubania

Jutro w Ochotnicy Dolnej podpisana zostanie deklaracja poparcia dla budowy schroniska turystycznego na szczycie Lubania w paśmie Gorców na terenie gminy Krościenko. Deklarację podpiszą reprezentanci: Samorządu Województwa Małopolskiego, gmin: Krościenko, Ochotnica Dolna, Szczawnica, Czorsztyn, Kamienica, Łącko, Nowy Targ oraz Nadleśnictwa Krościenko i PTTK, którzy wyrażą tym samym wsparcie tej inwestycji w ramach swoich kompetencji.
Według Centralnego Archiwum Turystyki Górskiej PTTK pierwszym schroniskiem na Lubaniu była niewielka stacja turystyczna założona przez Oddział Tarnowski PTT w 1934 r. Nie wiadomo co stało się z obiektem po uruchomieniu przez Tatrzańskie Towarzystwo Narciarzy z Krakowa nowego schroniska, którego budowa zakończyła się w 1939 r. Mogło ono pomieścić ok. 100 turystów, a od 1943 roku stało się ważnym punktem kontaktowym zbrojnego podziemia i bazą funkcjonujących w Gorcach oddziałów partyzanckich. Po otoczeniu schroniska rankiem 25 września 1944 roku i zabiciu dwóch partyzantów – Aleksandra Krzystyniaka ps. „Szarotka” i Ignacego Gorczewskiego ps. „Brzoza” (obaj pochowani na cmentarzu w Ochotnicy Dolnej) - Niemcy podpalili budynek.

W 1973 roku Oddział PTTK w Krościenku rozpoczął w dolnej części Polany Wyrobki, na tzw. Maciaszkowym Wyrobku budowę małego schronu turystycznego. W trakcie budowy dokonano wielu zmian projektowych dzięki którym powstało małe zagospodarowane schronisko górskie, któremu nadano status Bacówki PTTK. Jej oficjalne otwarcie nastąpiło 14 grudnia 1975 r., niestety 8 stycznia 1978 r. schronisko spłonęło.

opr.s/

źródło: UMWM

Wici
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Intermed
Najczęściej czytane
Reklama
Bike
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl