Rozmaitości
Czwartek, 5 kwietnia 2018 15:37

Chcą wziąć udział w debacie sejmowej

Julia Oleksy, Gabriela Walczak i Tomasz Hajduga to uczniowie sądeckich szkół, którzy zamierzają powalczyć o udział w obradach Sejmu, które odbędą się 1 czerwca tego roku.
Trwa rekrutacja do XXIV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Temat tegorocznych obrad to „Posłowie pierwszego Sejmu Niepodległej”. Aby zasiąść w poselskich ławach, młodzi muszą przygotować specjalny projekt. I właśnie w tym celu zjawili się dzisiaj u starosty nowosądeckiego Marka Pławiaka.

- Wybraliśmy postać Stanisława Ćwikowskiego – posła pierwszego Sejmu, który pochodził z Ziemi Sądeckiej – mówi Gabriela Walczak, uczennica I LO w Nowym Sączu. – Przygotowujemy krótki film, w którym wystąpi między innymi Pan starosta.

W rolę posła wcielił się Tomasz Hajduga – uczeń IV klasy sądeckiego „Elektryka”, natomiast Julia Oleksy nagrywa materiały i robi zdjęcia. Uczniowie mają czas do 9 kwietnia. Później będą oczekiwać na werdykt.

- Bardzo chcemy wziąć udział w obradach Sejmu – mówi Julia Oleksy również ucząca się w I LO w Nowym Sączu. – Mam nadzieję, że nasz projekt się spodoba i zasiądziemy w poselskich ławach.

Jak czytamy na stronie Sejmu RP, „nagrodą dla autorów najwyżej ocenionych prac będzie udział w obradach w Sali Posiedzeń Sejmu 1 czerwca br. Głównym celem projektu jest przekazanie jego uczestnikom wiedzy na temat zasad funkcjonowania Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej oraz procesu legislacyjnego. Tegoroczna sesja ma też za zadanie przybliżyć młodzieży historię polskiego parlamentaryzmu w czasach II RP. Dodatkowo, intencją organizatorów jest promowanie wśród młodych ludzi postaw obywatelskich, a także zachęcenie ich do działalności na rzecz społeczności lokalnych na etapie realizacji zadania rekrutacyjnego”.

Organizatorem XXIV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży jest Kancelaria Sejmu, a współorganizatorami podobnie jak w ubiegłych latach: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Instytut Pamięci Narodowej.

olsz/ zdj. Maria Olszowska

źródło: Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
cross
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl