Allmedica
Rozmaitości
Piątek, 25 lutego 2022 08:48

Budowa tunelu na zakopiance. Robotnicy rozebrali dom znanego pisarza

Zakończyła się rozbiórka drewnianego domu poety i prozaika Jalu Kurka w Naprawie, autora takich powieści jak "Grypa szaleje w Naprawie" i "Księga Tatr". Dom, który stał obok budowanego tunelu na trasie S7, nie zniknie - zostanie odbudowany w innej części wsi.
- Wszystkie elementy zostaną zakonserwowane i przy sprzyjających warunkach atmosferycznych dom zostanie odtworzony na działce wskazanej przez wójta gminy Jordanów, na podstawie porozumienia zawartego z GDDKiA. Koszty związane z rozebraniem i odtworzeniem budynku ponosi GDDKiA - informuje Iwona Mikrut z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie.Jeszcze miesiąc temu dom Jalu Kurka stał w Naprawie, nieopodal wlotu do portalu północnego tunelu. W tym miejscu stała kiedyś chałupa matki pisarza. Pod koniec lat 50. XX wieku Jalu Kurek wraz z żoną wybudowali tu drewniany dom w stylu zakopiańskim. Jedną z najsłynniejszych powieści pisarza jest „Grypa szaleje w Naprawie”.

Przed rozpoczęciem budowy S7 Lubień - Rabka Zdrój dom został wykupiony przez GDDKiA. Ma wartość kulturową, więc naturalną decyzją była taka, że warto go zachować. By tak się stało, GDDKiA podpisała z Wójtem Gminy Jordanów porozumienie oraz umowę darowizny. Na podstawie tych dokumentów GDDKiA przeniesie i odtworzy dom poety w innym miejscu, ale na terenie tej samej miejscowości. Miejsce wskazał samorząd - koło krytej pływalni. Dom jest już w częściach zdeponowany w magazynie. Jego przyszłość zacznie się w innym miejscu.Źródło: GDDKiA,r/
Wici
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Intermed
Najczęściej czytane
Reklama
Bike
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl