Golemo
Rozmaitości
Wtorek, 30 grudnia 2014 08:28

Bla Bla Car, czyli alternatywa dla drogich pociągów

Jak pisaliśmy ostatnio zlikwidowano korzystny i tani dla pasażerów przejazd pociągiem Matejko z Krakowa do Warszawy. Pasażerowie mogą dostać się do stolicy Polskim Busem. Koszt wyjazdu wynosi około 56 złotych.
Pięciogodzinna podróż na twardych siedzeniach mimo klimatyzacji i wifi nie jest jednak dla każdego. Nie wszyscy pasażerowie akceptują twarde, kapitalistyczne reguły typu: nawet jeśli masz rezerwację i spóźnisz się choćby minutę, autokar nie zatrzyma się już i przejedzie przed twoim nosem. Z tego powodu polecam tanią i ciekawą formę podróżowania czyli Bla Bla Car. Ten portal społecznościowy działa w trzynastu krajach europejskich i ma ponad dziesięć milionów użytkowników.

Reguła jest prosta: kierowca dysponujący wolnym miejscem informuje społeczność portalu kiedy, gdzie i za ile może zabrać ze sobą pasażerów. Zaznacza ile ma wolnych miejsc oraz opisuje trasę. Użytkownicy portalu mogą zweryfikować tożsamość i wiarygodność kierowcy czytając opinie o nim zamieszczone przez poprzednich pasażerów. Oczywiście kierowca może wystawić opinię swojemu pasażerowi, który jest także zalogowanym użytkownikiem portalu. Reguły są jasne i klarowne, a dużym plusem jest możliwość rezerwacji miejsca praktycznie z godziny na godzinę. Bilety na trasie Kraków Warszawa oscylują między 30 a 45 złotych. Oczywiście zdarzają się kombinatorzy dorabiający sobie na pasażerach jeżdżąc służbowymi samochodami i podbijając ceny nawet do 50 złotych, ale w porównaniu do wielkiej atrakcyjności tychże przejazdów ten „defekt” przechodzi na plan dalszy.

Co ciekawe jako użytkownik zauważyłam, że niższe ceny proponują sympatyczniejsi kierowcy podróżujący własnymi samochodami. Tylko raz wśród kilkunastu przejazdów zdarzyło mi się jechać z niesympatycznym kierowcą, który po prostu wstał lewą nogą (jechaliśmy koło czwartej rano do Warszawy) i miał prawo mieć zły humor. Wszyscy użytkownicy bla bla car to ludzie otwarci, ciekawi świata i ludzi. To właśnie ten typ osobowości doskonale się sprawdza podczas kilkugodzinnej podróży samochodem.

am
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl