Rozmaitości
Poniedziałek, 11 lipca 2011 20:02

Bezpieczny wypoczynek nad wodą - policyjna akcja w Małopolsce

Aby zwrócić uwagę na kwestię bezpieczeństwa osób wypoczywających nad wodą policjanci Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie wraz z funkcjonariuszami Posterunku Wodnego Policji w Czorsztynie przygotowali cykl spotkań prewencyjnych. Pierwsze spotkanie odbywa się nad zalewem w Czorsztynie-Niedzicy.
Policjanci przypominają o zasadach bezpiecznego wypoczynku i reagują w sytuacji ich naruszenia. Dla dzieci przygotowali konkursy z nagrodami o tematyce dotyczącej unikania zagrożeń oraz wakacyjne pocztówki z Inspektorem Wawelkiem, który radzi, jak bezpiecznie korzystać z kąpieliska.

Akcja jest prowadzona pod auspicjami Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego.

- Wakacyjne kontrole miejsc wypoczynku prowadzone są ze szczególnym uwzględnieniem kąpielisk, basenów otwartych i krytych. Policjanci zwracają szczególną uwagę na prawidłowe oznakowanie miejsc wypoczynku, wyposażenie oraz trzeźwość osób pilnujących porządku. Na akwenach odkrytych, dodatkowo, kontrolują stan jednostek pływających, uprawnienia i trzeźwość osób odpowiedzialnych za przewóz ludzi oraz funkcjonowanie wypożyczalni sprzętu pływającego - informuje Katarzyna Padło z zespołu prasowego krakowskiej KWP.

Przez całe wakacje policjanci komisariatu wodnego patrolują akweny wodne, dbając o bezpieczeństwo osób wypoczywających. W razie konieczności, udzielają pomocy osobom, które znalazły się w opresji. Takiej pomocy udzielili w ostatnim czasie dwóm osobom, które nie potrafiły o własnych siłach dotrzeć do brzegu. Młody mężczyzna uprawiający na akwenie wodnym w Czorsztynie kite-surfing zaskoczony został sytuacją gwałtownego załamania pogody. Burza i silne podmuchy wiatru wywróciły deskę na której pływał, a zmagania z wysokimi falami, by utrzymać się na powierzchni wody, spowodowały, że mężczyzna opadł z sił. Dryfującego na desce mężczyznę dostrzegli policjanci patrolujący tamten teren, natychmiast udzielając mu pomocy. Z kolei mężczyznę tonącego w zbiorniku wodnym w Kryspinowie uratowali policjanci z Komisariatu Wodnego w Krakowie podczas patrolowania tamtego akwenu. Zauważyli, że jakaś osoba, która co jakiś czas znika pod wodą, wzywa pomocy. Znajdowała się w odległości około 150 metrów od linii brzegowej, poza obrębem strzeżonego kąpieliska. Funkcjonariusze dopłynęli szybko do tonącego i przetransportowali go bezpiecznie na brzeg udzielając niezbędnej pomocy. Mężczyzna był wyczerpany. Jak się okazało, próbował swoich sił, starając się przepłynąć odległość, która okazała się zbyt duża dla jego możliwości.

Planując wakacyjny wypoczynek nad wodą, warto zapamiętać telefony alarmowe Policji Wodnej w Małopolsce – można wpisać numery do swojego telefonu komórkowego, aby w razie sytuacji zagrożenia można było szybko wezwać pomoc.
Policjantom dyżurującym pod tymi numerami telefonów można również zgłaszać wszelkie uwagi dotyczące bezpieczeństwa na obszarach wodnych.

Komisariat wodny policji w Krakowie
tel. 12 61 52 555 (całodobowa)
tel. kom. 723 663 165

Posterunki sezonowe policji w Małopolsce
* POSTERUNEK SEZONOWY „ROŻNÓW”
tel. kom. 723 694 982 w godz. 10.00 – 20.00

* POSTERUNEK SEZONOWY „CZORSZTYN”
tel. kom. 723 694 983 w godz. 10.00 – 20.00

* POSTERUNEK SEZONOWY „DOBCZYCE”
tel. 12 271 16 51 w godz. 10.00 – 20.00

opr.s/

Zdj. Michał Adamowski
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
cross
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl