Rozmaitości
Piątek, 22 czerwca 2018 12:00

Balet Dworski Cracovia Danza tańczył na mieście (zdjęcia)

Tańczą tam, gdzie nikt się tego nie spodziewa. Artyści baletu Cracovia Danza po raz kolejny zorganizowali happening "Balet w mieście".
Happening to niekonwencjonalna forma promowania sztuki wysokiej w codziennym życiu.
W tym roku wydarzenie wpisuje się w Krakowskie obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i ma pokazywać związki Ignacego Jana Paderewskiego z Krakowem.

20 czerwca Paderewski jako pianista został wytańczony przy Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej.

Balet Cracovia Danza zaprosił na czwarty odcinek cyklu happeningów poświęconych Ignacemu Janowi Paderewskiemu.
Tym razem tancerze wystąpili przed Starym Teatrem, zwracając uwagę na tę scenę, na której słynny pianista często koncertował, występując także z Heleną Modrzejewską, dziś patronką Starego Teatru.

Tym happeningiem Balet składał hołd wielkiemu Polakowi i pokazał kolejną twarz Paderewskiego – twarz pianisty. Bo właśnie niezwykła gra artysty i uwielbienie słuchaczy, zwłaszcza tych decydujących o losach krajów Europy, pozwoliło Paderewskiemu zwrócić uwagę świata na konieczność odzyskania przez Polskę niepodległości.

Odcinek zatytułowany Pianista koncertowy był nawiązaniem do trzech różnych tras koncertowych, które przyniosły artyście wielką międzynarodową sławę.
Tancerze położyli akcent na występy Paderewskiego w Paryżu, co obrazował jego słynny Menuet G-dur, zatańczyli walca Cambridge, który symbolizował występy pianisty w Londynie, także przed królową Wiktorią, oraz kadryla amerykańskiego, nawiązującego do trasy koncertowej po Nowym Świecie. Ta ostatnia trasa koncertowa przyniosła Paderewskiemu pozycję międzynarodowej gwiazdy.

Tomasz Cichocki i materiały prasowe Baletu Dworskiego Cracovia Danza
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl