Kopalnia
Rozmaitości
Piątek, 7 kwietnia 2017 14:12

„Kiedy Polska była chrzczona” - balet Cracovia Danza (zdjęcia)

Balet Dworski Cracovia Danza zaprosił w czwartek, 6 kwietnia na spektakl „Kiedy Polska była chrzczona”, ilustrujący tańcem i pantomimą pojawienie się form ceremoniału i etykiety kultury zachodniej na słowiańskim dworze Mieszka I.
W przedstawieniu pokazane zostały czasy przełomu w kraju Polan - symboliczny moment powstania Państwa Polskiego pojawia się w kontekście kultury przedchrześcijańskiej i tworzącej się kultury dworskiej. Widowisko zobaczyliśmy w Teatrze Variete.

Spektakl wypełniły elementy obrzędów starosłowiańskich inspirowane opisami z kronik Jana Długosza, a także układy zachodnich tańców dworskich.

Wśród tańczących w noc sobótkową znajdują się dawne słowiańskie bóstwa, których wygląd nawiązuje do projektów Zofii Stryjeńskiej. Kontrastem do żywiołowego, spontanicznego świata Słowian stają się dworzanie przybyli wraz z księżniczką Dobrawą z Pragi, reprezentujący cywilizację Zachodu, tańcząc w sposób hierarchiczny i sformalizowany ceremonialne tańce dworskie.

Spektakl pokazał, że wraz z przyjęciem wiary chrześcijańskiej z dworu praskiego Polska wkroczyła również w inny świat kultury tanecznej, stając się jednocześnie ważnym elementem w budowaniu tradycji baletów charakterystycznych.

Kostiumy, zaprojektowane przez współpracującą od wielu lat z Cracovia Danza Monikę Polak-Luścińską, nawiązują z jednej strony do ikonografii średniowiecznej, z drugiej natomiast do projektów zafascynowanej kulturą słowiańską Zofii Stryjeńskiej.

„Kiedy Polska była chrzczona”
inscenizacja i choreografia: Romana Agnel
scenografia i kostiumy: Monika Polak-Luścińska
występują tancerze Baletu Dworskiego Cracovia Danza

Premiera spektaklu została dofinansowana z środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Chrzest 966.

Tomasz Cichocki i materiały prasowe Baletu Cracovia Danza
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl