Rozmaitości
Piątek, 11 lutego 2022 10:21

80. rocznica przekształcenia ZWZ w Armię Krajową

Uroczystości w Krakowie odbędą się 14 lutego, z udziałem Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki i wojewoda małopolski Łukasz Kmita zapraszają na uroczystości z okazji 80. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, które odbędą się 14 lutego 2022 r. na Wawelu, pl. Matejki i pl. Szczepańskim w Krakowie.

Program:
8.00 – msza święta w katedrze na Wawelu
10.00 – uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza na pl. Matejki
- podniesienie flagi państwowej na maszt
- hymn państwowy
- Apel Pamięci
- wystąpienia
- złożenie wieńców

12.00 – pl. Szczepański, otwarcie wystawy IPN „Armia Krajowa” z udziałem prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego. Plenerowej ekspozycji będzie towarzyszyło stoisko edukacyjne IPN z darmowymi publikacjami Instytutu. Zaprezentują się także członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych – 1 Pułk Strzelców Podhalańskich AK.

Wystawa ukazuje genezę Armii Krajowej na tle ówczesnej sytuacji politycznej Polski i Europy. Wprowadza w struktury Polskiego Państwa Podziemnego, zawiera także portrety dowódców i najwybitniejszych oficerów AK. Wiele miejsca poświęcono powstaniu warszawskiemu oraz losom żołnierzy po rozwiązaniu AK, powołaniu Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj, a potem Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, które kontynuowało walkę z okupantem sowieckim.Złożona z 87 plansz ekspozycja do marca 2023 r. odwiedzi: Kielce, Katowice, Szczecin, Rzeszów, Łódź, Lublin, Warszawę, Wrocław, Gdynię, Gdańsk, Bydgoszcz, Poznań, Opole, Białystok, Olsztyn.

13.00 – złożenie wieńca pod Pomnikiem Czynu Zbrojnego Armii Krajowej, ul. Powiśle [wraz z Wojewodą Małopolskim]

Armia Krajowa

Była jedną z największych podziemnych organizacji zbrojnych w Europie w czasie II wojny światowej. Przez cały okres okupacji tworzący ją żołnierze prowadzili walkę z okupantami, broniąc narodu przed zagładą. To właśnie AK w czasach niemieckiego terroru kształtowała postawy setek tysięcy Polaków, dawała nadzieję w trudnych chwilach i podtrzymywała ducha walki.

Mimo upadku powstania warszawskiego i oddania Polski, na skutek decyzji wielkich mocarstw, pod kuratelę Związku Sowieckiego, akowcy pozostawali gotowi do dalszej batalii, a wielu z nich – w ramach Delegatury Sił Zbrojnych, Ruchu Oporu Armii Krajowej, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Konspiracyjnego Wojska Polskiego, Narodowej Organizacji Wojskowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Warta” i innych organizacji niepodległościowych – podjęło otwartą walkę z nowym, komunistycznym najeźdźcą.

Dopiero upadek sowieckiego imperium w Europie w 1989 r. spowodował, że Polska wraz z innymi krajami mogła się rozliczyć z przeszłością i przywrócić pamięć bohaterom, którzy oddali życie w obronie niepodległości.

opr.s/

źródło: IPN

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl