Rozmaitości
Wtorek, 21 sierpnia 2018 14:59

52. Festiwal im. Jana Kiepury w liczbach- podsumowanie

8 dni, 36 imprez i blisko 40 tysięcy widzów – tak można w skrócie podsumować tegoroczny 52. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju.
Odbyło się 9 koncertów wieczornych, w tym 1 spektakl operowy oraz 8 koncertów popołudniowych, a w tym 2 spektakle teatralne. Ponadto można było uczestniczyć w 9 odcinkach plenerowego widowiska Uśmiechnij się z Kiepurą oraz w 8 Krynickich Spotkaniach z Artystą. Festiwalowi towarzyszyło także pełne śpiewu odsłonięcie pomnika-ławeczki Bogusława Kaczyńskiego a także drugie wykonanie Symfonii Niepodległości Sebastiana Perłowskiego.
Przez estrady 52. Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju przewinęło się 1100 artystów, w tym m.in.: 10 orkiestr, 8 chórów, 4 balety, 11 dyrygentów. Przed publicznością wystąpiło 63 solistów, w tym: 18 sopranów, 15 tenorów, 5 mezzosopranów, 4 basy, 6 barytonów a także 15 artystów rozrywkowych.

Wykonanych zostało 350 utworów, w tym znalazły się m.in.: 1 msza, 1 opera, 2 spektakle teatralne, 18 pieśni ludowych, 37 piosenek, 50 scen zespołowych, 23 utwory chóralne, 15 uwertur i utworów orkiestrowych, ponad 120 arii. Podczas widowisk Uśmiechnij się z Kiepurą wykonano75 utworów. Najczęściej prezentowanym utworem na festiwalu okazała się aria Usta milczą dusza śpiewa Lehara z operetki Wesoła wdówka, która zabrzmiała 18 razy, zaś najczęściej wykonywanym kompozytorem stał się Kálmán; jego utwory zaprezentowano publiczności blisko 80 razy.
Artystom wręczono ponad 700 kwiatów. Przy pracy przy festiwalu wypito wodę mineralnąKryniczanka z 2016 półlitrowych butelek, wyprodukowanych w serii specjalnej z wizerunkiem patrona festiwalu. Wybudowane zostały 2 olbrzymie sceny: w pijalni i na Deptaku, obie naszpikowane m .in. diodami:ponad 1600, a także światłami: ponad 700 sztuk.

Tegoroczna 52. edycja festiwalu podobnie jak poprzednie zorganizowana została przez Gminę Krynica-Zdrój i krynickie Centrum Kultury. Partnerem głównym wydarzenia była Małopolska, a honorowy patronat nad festiwalem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Za kształt artystyczny odpowiadała rada programowa w składzie: Elżbieta Gładysz, prof. Ryszard Karczykowski, prof. Stanisław Krawczyński, Przemysław Firek i Łukasz Lech, zaś za produkcję Agencja Super Play Sylwia i Piotr Kałuzińscy. Szefem festiwalu był Wojciech Król, dyrektor Centrum Kultury w Krynicy Zdroju.

Od 11 do 18 sierpnia 2018 roku muzyka opanowała całą Krynicę, od rana do północy. Koncerty odbywały się w Pijalni Głównej, w muszli koncertowej, na estradzie plenerowej na Deptaku, na Górze Parkowej, w Starym Domu Zdrojowym, w świątyniach krynickich, przy pomniku Kiepury oraz przy odsłonięciu pomnika-ławeczki Bogusława Kaczyńskiego.

Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz rzecznik 52. Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju
zdj. Tomasz Cichocki.

Relacje z tegorocznego Festiwalu znajdziecie Państwo na naszej stronie. Zebraliśmy je tutaj.
WSB
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Najczęściej czytane
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl