Co, gdzie, kiedy
Sobota, 1 kwietnia 2023 20:00

Zbierało się fajne towarzystwo

Wystawa czasowa w Galerii Sztuki w willi Oksza, filii Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem - wernisaż: 25 marca 2023, godz. 18.00
Zakopane w dwudziestoleciu międzywojennym było nazywane zimową i letnią stolicą Polski. Przyjeżdżali tu kuracjusze, taternicy, narciarze, a także śmietanka towarzyska – z artystami na czele.

Miasto tętniło życiem kulturalnym i towarzyskim, wciągało ludzi sztuki swym „demonizmem”.

Niektórzy przyjeżdżali tu tylko na chwilę, a zostawali na lata Miejsca, w których się spotykali obrosły legendami i anegdotami. Kornel Makuszyński pisał więc, że Zakopane, jak ogólnie wiadomo, jest to wieś, leżąca na wielkiej drodze od „Trzaski” do „Karpowicza”.

Rafał Malczewski w swych wspomnieniach ugruntował „mit Zakopanego” – wyjątkowego miejsca o niepowtarzalnej aurze – i jak sam pisał: zbierało się tam wcale fajne towarzystwo, co prawda nie wszyscy byli łazikami górskimi; schodziło się bractwo od liny i czekana, artyści, pijacy, uczeni, prorocy i wariaci.

Wystawa czasowa w Galerii Sztuki w willi Oksza, poprzez oryginale artefakty ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego, fotografie i archiwalia, wprowadzi widzów w klimat Zakopanego sprzed stu lat. Do współpracy zaproszono również Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem.

Utalentowana młodzież ukaże w swych pracach, jak wygląda życie artystyczne Zakopanego lat dwudziestych, ale XXI wieku – ich Zakopane.
Extra Trapez
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Intermed
Najczęściej czytane
Reklama
Bike
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl