Wtorek, 03 października | Imieniny: Teresy, Józefy, Heliodora
22.12.2014 | Czytano: 1

Lekcja historii, czyli wizyta w Europejskim Centrum Solidarności (zdjęcia)

Nasi redakcyjni koledzy zdecydowali się podzielić z Czytelnikami zdjęciami ze swoich urlopowych wojaży. Publikujemy w seriach zdjęcia z Florydy Michała Adamowskiego, a tym razem prezentujemy fotografie wykonane przez Piotra Korczaka, który urlop spędził na północy naszego kraju. Dziś lekcja historii, czyli wizyta w Europejskim Centrum Solidarności.

"Jednym z najnowszych obiektów na muzealnej mapie Polski jest Europejskie Centrum Solidarności. Znajdujące się w Gdańsku muzeum, to obok warszawskiego Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Historycznego Miasta Krakowa miejsce, które każdy Polak powinien zobaczyć.

Misją muzeum jest, aby zachować w pamięci Polaków i Europejczyków doświadczenie Solidarności jako pokojowej europejskiej rewolucji, aby we wspólnocie europejskich demokracji Solidarność była ważną częścią mitu założycielskiego Europy. Twórcy ekspozycji chcieliby, aby Solidarność była źródłem inspiracji i nadziei dla tych, którzy nie żyją w społeczeństwach otwartych i demokratycznych.

Budynek muzeum znajduje się na terenie Stoczni Gdańskiej w miejscu, gdzie odbywały się historyczne dla naszego kraju wydarzenia z udziałem m.in Lecha Wałęsy. Swoim kształtem, który przypomina budujący się statek idealnie wpisuje się w industrialne otoczenie dawnej stoczni.

Obok powierzchni wystawowej, która zajmuje blisko 3 tys. m2, znajdują się w nim sale konferencyjne i pracownie naukowe.

Muzeum zorganizowane jest w sposób bardzo nowoczesny. Eksponaty historyczne, instalacje przestrzenne, fotografie, materiały filmowe, mapy, kalendaria, wycinki prasowe - wszystko znajduje się na wyciągnięcie ręki zwiedzających. Można wejść do zabytkowej suwnicy, na której pracowała Anna Walentynowicz, stanąć twarzą w twarz z kordonem opancerzonej Milicji, czy zobaczyć z bliska prasę, na której drukowano nielegalne ulotki."

Tekst i zdj. Piotr Korczak

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl