Czwartek, 13 czerwca | Imieniny: Antoniego, Lucjana, Gracji
21.10.2014 | Czytano: 103

Łużna. Zakończyła się odbudowa gontyny na Wzgórzu Pustki

W niespełna cztery miesiące od wmurowania kamienia węgielnego odbudowana została kaplica cmentarna – Gontyna na Cmentarzu Wojennym nr 123 w Łużnej.

Na Wzgórzu Pustki znajduje się największy w Galicji Zachodniej cmentarz poległych podczas I wojny św. w tzw. Bitwie Gorlickiej. Staraniem samorządów: Województwa Małopolskiego, powiatu gorlickiego oraz gminy Łużna trwa jego renowacja i przywracanie do pierwotnego stanu. Przedsięwzięcie prowadzone jest w ramach projektu Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 pn. „Tworzenie ogólnopolskiego produktu turystycznego – małopolski odcinek Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej – etap I. Jednym z jego elementów była odbudowa drewnianej kaplicy cmentarnej, która spłonęła w 1985 r.

Gontyna została odbudowana według oryginalnej dokumentacji słowackiego architekta Dušana Jurkoviča z 1917 roku dokładnie w miejscu, gdzie się znajdowała pierwotnie. 25 metrowy obiekt zlokalizowany jest w pobliżu miejsca spoczynku 912 żołnierzy armii austro-węgierskiej (blisko połowa z nich to Polacy), 65 żołnierzy armii niemieckiej, 227 żołnierzy armii rosyjskiej.

W uroczystości otwarcia i poświęcenia Gontyny oprócz członka Zarządu Stanisława Sorysa uczestniczyli m.in. konsul generalny Węgier w Krakowie Adrienne Körmendy, konsul generalny Republiki Słowackiej Ivan Škorupa, wojewoda małopolski Jerzy Miller, starosta gorlicki Mirosław Wędrychowicz oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Gorlice 1915”.
Źródło UMWM

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl