Najprostszym rozwiązaniem byłby komiks. Ten sposób łączenia tekstu z ilustracją był dla niego zbyt oczywisty. Inspiracją okazała się twórczość Stanisława Kogucika - wiejskiego malarza z Podlasia.
Bieńkowski stworzył obrazy wymalowane słowem – kompilacje wspomnień, anegdot, rozmów z napotkanymi ludźmi. Tekst odnoszący się do namalowanych scenek nie jest bezpośrednim cytatem z własnych opowiadań Bieńkowskiego. To raczej synteza treści zawartych w książce. Bieńkowski maluje już od lat osiemdziesiątych. Wtedy do jego obrazów zaczyna przenikać fascynacja wsią i folklorem.
Pojawiają się postacie wiejskich muzykantów. Wtedy etnograf rozpoczął badania etnograficzne. Przygląda się wsi ze swoimi problemami, lecz przede wszystkim interesuje go muzyka i losy wiejskich muzykantów. Pasjonat gromadzi archiwum zawierające tysiące nagrań audio, wideo i zdjęć. Wystawę można oglądać w Muzeum Etnograficznym w Krakowie, przy ulicy Krakowskiej 46. Dziś o 18-ej zapraszamy na wernisaż. Wystawa będzie otwarta do 19 października.
A.M.
29.08.2014 | Czytano: 99
„Sprzedana muzyka” czyli nowa wystawa w krakowskim Muzeum Etnograficznym (zdjęcia)
Zaczęło się od pewnej książki, potem była muzyka, a skończyło się na obrazach. To wszystko wydarzyło się za sprawą Andrzeja Bieńkowskiego etnografa i malarza, który siedem lat temu opublikował książkę o wiejskich muzykantach "Sprzedana Muzyka”. To co opisał - autor postanowił przenieść na płótno.
Komentarze
Reklama