Na podstawie ważnych orzeczeń wydanych do 30.06.2014 r. karty parkingowe będą mogły otrzymać wyłącznie osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, mające ustaloną przyczynę niepełnosprawności oznaczoną symbolem „04-O”, „O5-R” lub „10-N”. Osoby te muszą posiadać w orzeczeniu wskazanie o spełnianiu przesłanek uprawniających do uzyskania karty parkingowej na podstawie przepisów dotychczasowych.
Osobom niepełnosprawnym legitymującym się innym niż wspomniane orzeczenie karty parkingowe będą przyznawane na podstawie orzeczeń o stopniu niepełnosprawności i niepełnosprawności wydanych po 1 lipca 2014 r.
Karta parkingowa dla osoby niepełnosprawnej będzie wydawana na czas określony, w oparciu o okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności, ale nie dłużej niż na 5 lat.
Karta będzie wydawana także placówkom zajmującym się opieką, rehabilitacją lub edukacją niepełnosprawnych mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, które posiadają samochód do ich przewozu. W takiej karcie wpisany będzie numer rejestracyjny samochodu, który jest własnością danej placówki. Karta dla placówki wydawana będzie na 3 lata.
Dodatkowe informacje dotyczące nowych zasad przyznawania kart parkingowych obowiązujących od 1 lipca 2014 r.:
- kartę parkingową będą mogły otrzymać (niezależnie od przyznanego symbolu przyczyny niepełnosprawności) osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz dzieci zaliczone do osób niepełnosprawnych mające znacznie ograniczone możliwości w zakresie poruszania się. Osoby te powinny posiadać pozytywnie zaopiniowane wskazanie o spełnianiu przesłanek uprawniających do uzyskania karty parkingowej;
- osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności będą mogły otrzymać kartę parkingową tylko w przypadku ustalenia przyczyny niepełnosprawności oznaczonej symbolem 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna) i jednocześnie mające znacznie ograniczone możliwości w zakresie poruszania potwierdzone pozytywnym zaopiniowaniem wskazania o spełnianiu przesłanek uprawniających do uzyskania karty parkingowej.
- karty parkingowe wydawać będzie przewodniczący powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności zgodnie z miejscem zamieszkania lub pobytu osoby niepełnosprawnej
- karty będą ewidencjonowane w centralnej ewidencji, która będzie częścią Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Kara za bezprawne posługiwanie się kartą parkingową wynosi 2 tys. zł.
Dodatkowych informacji będą udzielały odpowiednie według miejsca zamieszkania lub pobytu Powiatowe Zespoły do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności funkcjonujące w województwie małopolskim.
Reklama