Sobota, 21 grudnia | Imieniny: Tomasza, Piotra, Tomisława
07.05.2014 | Czytano: 185

Poseł Mularczyk interpeluje w sprawie inwestycji na "zakopiance"

W związku z przeprowadzonym w dniu 4 maja 2014 r. we wsi Gaj protestem mieszkańców gminy Mogilany, którzy zablokowali Zakopiankę, Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Solidarna Polska, Arkadiusz Mularczyk złożył do Ministra Infrastruktury i Rozwoju, Elżbiety Bieńkowskiej zapytanie poselskie w sprawie "konieczności przeprowadzenia inwestycji na drodze krajowej nr 7 w gminie Mogilany w celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom gminy.

Poseł Mularczyk interpeluje w sprawie inwestycji na "zakopiance"
W ciągu czterdziestu lat istnienia drogi krajowej nr 7, na terenie gminy Mogilany straciło życie kilkadziesiąt osób przechodzących przez drogę.

W złożonym zapytaniu Arkadiusz Mularczyk pyta Elżbietę Bieńkowską, czy Ministerstwo planuje przeprowadzenie niezbędnych dla bezpieczeństwa mieszkańców gminy Mogilany budowy w Libertowie przejścia podziemnego dla pieszych, budowy kładki dla pieszych w Gaju, budowy węzła komunikacyjnego (wiaduktu) w Gaju na skrzyżowaniu z ulicami Zadziele i Widokowa, budowy powierzchniowego przejścia dla pieszych w Mogilanach i zainstalowania sygnalizacji świetlnej na żądanie na przejściu dla pieszych we Włosani oraz kiedy i w jakim zakresie inwestycje te mają zostać przeprowadzone.

Oto pełna treść zapytania:
Szanowna Pani Elżbieta Bieńkowska
Minister Infrastruktury i Rozwoju

ZAPYTANIE POSELSKIE
w sprawie w sprawie konieczności przeprowadzenia inwestycji na drodze krajowej nr 7 (tzw. Zakopiance) w gminie Mogilany w celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom gminy.

Szanowna Pani Minister,
zgodnie z informacjami przekazanymi przez Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Mogilany, w ciągu czterdziestu lat istnienia drogi krajowej nr 7, tzw. Zakopianki (stanowiącej obecnie również część międzynarodowej trasy E77) na terenie gminy Mogilany straciło życie kilkadziesiąt osób przechodzących przez drogę. Mieszkańcy przedmiotowej gminy giną z powodu braku bezkolizyjnych przejść i przejazdów. W ciągu tych czterdziestu lat na odcinku 8 km położonych na terenie gminy Mogilany zbudowano zaledwie jedną kładkę, ruch samochodowy zwiększył się natomiast drastycznie. Obecnie Zakopianką przejeżdża około 40 tys. samochodów na dobę, co stanowi jeden z najwyższych wskaźników w całym kraju. Jednocześnie natomiast zdecydowanie wzrasta liczba mieszkańców graniczącej z Krakowem gminy Mogilany. Pamiętać przy tym należy, że Zakopianka przecina gminę Mogilany w połowie a mieszkańcy stale muszą przemieszczać się przez tę drogę. Niektóre miejsca, jak skrzyżowanie Zadziele-Widokowa we wsi Gaj, są wyjątkowo niebezpieczne. Przy tym konkretnie skrzyżowaniu istnieją przystanki autobusowe po dwóch stronach drogi, a nie ma nawet pasów. Piesi zmuszeni są czekać nieracjonalnie długo, aby przejść na drugą stronę.

Problemem stanowi jednak nie tylko skrzyżowanie we wsi Gaj, droga krajowa nr 7 na terenie całej gminy Mogilany nie spełnia podstawowych standardów bezpieczeństwa. Brakuje nie tylko przejść i przejazdów, ale także pasów włączania i wyłączania, dróg serwisowych, ekranów akustycznych. Na terenie gminy Mogilany statystycznie co roku ginie jeden mieszkaniec wskutek wypadków na Zakopiance, na drodze jest wiele potrąceń, niemal codziennie dochodzi do kolizji i stłuczek. Ostatnią ofiarą Zakopianki w gminie Mogilany stał się 17-letni Kamil, mieszkaniec Libertowa, uczeń drugiej klasy szkoły średniej w Krakowie, który w dniu 14 listopada 2013 r. zginął - potrącony na drodze krajowej nr 7 przez samochód - przechodząc przez przejście dla pieszych na przystanek autobusowy znajdujący się po drugiej stronie Zakopianki.

Dlatego niezbędne na terenie gminy Mogilany jest przeprowadzenie inwestycji w Libertowie, polegającej na budowie przejścia podziemnego dla pieszych, budowy kładki dla pieszych w Gaju, budowy węzła komunikacyjnego (wiaduktu) w Gaju na skrzyżowaniu z ulicami Zadziele i Widokowa, budowy powierzchniowego przejścia dla pieszych w Mogilanach oraz zainstalowanie sygnalizacji świetlnej na żądanie na przejściu dla pieszych we Włosani.

Mając powyższe na uwadze, proszę o udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy resort infrastruktury i rozwoju planuje wykonanie wyżej opisanych inwestycji na drodze krajowej nr 7 na terenie gminy Mogilany oraz kiedy i w jakim zakresie inwestycje te mają zostać przeprowadzone.

Z wyrazami szacunku,
Arkadiusz Mularczyk Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Solidarna Polska


opr.s/ zdj. Piotr Korczak

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl