Poniedziałek, 19 maja | Imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna
11.03.2014 | Czytano: 231

Dr Narcyz Sadłoń: Wysoka gorączka przez kilka dni i ryzyko zapalenia płuc

Na przełomie lutego i marca, wyraźnie można dostrzec zmianę charakteru zachorowań wśród populacji polskiej. Infekcje przewodu pokarmowego zostały zastąpione ostrymi chorobami wirusowymi z objawami ogólnymi, w których dominuje wysoka temperatura ciała nie reagująca na leki przeciwgorączkowe oraz ryzyko powikłań, bardzo często pod postacią zapalenia płuc.

Dr Narcyz Sadłoń: Wysoka gorączka przez kilka dni i ryzyko zapalenia płuc
Kończące się ferie zimowe nie przyniosły końca sezonu chorobowego. Wymiana flory chorobotwórczej wraz z powrotem do szkoły, dla wielu oznacza powrót do choroby. W ostatnich tygodniach wyraźnie obserwujemy zmianę charakteru objawów chorobowych towarzyszących infekcjom wirusowym. Najczęściej spotykany obecnie przebieg infekcji charakteryzuje się wysoką temperaturą ciała, nierzadko dochodzącą do 40 st. C oraz okresowo napadami suchego kaszlu. Gorączka albo wcale, albo słabo reaguje na typowe leki przeciwgorączkowe takie jak paracetamol i ibuprofen. Podwyższona temperatura ciała może utrzymywać się od kilkunastu godzin do 3-4 dni. Stosowanie antybiotyków w przypadku choroby wirusowej pozostaje bezskuteczne.

Ewolucja zachorowania zwykle przebiega z powolnym obniżeniem temperatury ciała, pojawieniem się kataru i kaszlu. Napady duszącego, suchego kaszlu mogą utrzymywać się jeszcze nawet do 2-3 tygodni po ustąpieniu gorączki, szczególnie w okresie spoczynku nocnego.

Postępowanie w okresie ostrego etapu choroby powinno zakładać metody objawowe: leczenie przeciwgorączkowe (podawanie naprzemienne paracetamolu i ibuprofenu nawet co dwie godziny), adekwatne nawadnianie organizmu (systematyczne podawanie płynów w małych ilościach), podawanie preparatów zwiększających wydzielanie śluzu w drogach oddechowych (ambroxol, acetylocysteina, flegamina lub ziołowe: syrop z sosny, prawoślaz, syrop z lipy lub czarnego bzu), w przypadku znacznej uciążliwości kaszlu doraźne podawanie leków przeciwkaszlowych. Okrycie dziecka i pozwolenie na oddychanie chłodnym powietrzem przy otwartym oknie lub nebulizacja solą fizjologiczną, mogą doraźnie hamować napadowy kaszel.

W przebiegu niekorzystnym choroby zaobserwowano występowanie częstych powikłań pod postacią zapalenia oskrzeli i zapalenia płuc. Towarzysząca duszność oraz nasilone objawy ogólne stanowią częstą przyczynę hospitalizacji, szczególnie w populacji dzieci. W przypadku wystąpienia powikłań należy rozważyć wskazania do leczenia antybiotykiem lub innego postępowania leczniczego.

Instytut Zdrowego Leczenia obok stosowania w/w leczenia zachęca do wczesnej terapii tradycyjnymi bańkami lekarskimi, co w naszych obserwacjach w wyraźny sposób zmniejszało natężenie choroby oraz redukowało ryzyko powikłań. W procesie „doleczania” objawów poinfekcyjnych stosowanie baniek tradycyjnych należy do najlepszych i najskuteczniejszych metod.

Wśród naszych pacjentów było w ostatnim okresie wiele dzieci, które były leczone antybiotykami we wczesnym stadium choroby infekcyjnej, z umiarkowanym skutkiem, a utrzymujące się objawy uciążliwe dla dziecka i rodziców (suchy męczący kaszel), zmuszały do ponownej konsultacji lekarskiej. Zastosowanie tradycyjnych baniek lekarskich zgodnie z metodą dr Narcyza w sposób wyraźny przyspieszało ustępowanie objawów choroby i poprawiało komfort rekonwalescencji.

Zachęcamy do dzielenia się swoimi doświadczeniami ze stosowania metod rekomendowanych przez Instytut Zdrowego Leczenia. Relacje można przesyłać na adres: leczyc.zdrowo@wp.pl

lekarz Narcyz Sadłoń
ekspert Instytutu Zdrowego Leczenia

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl