Uroczystości rozpoczęły się w budynku plebanii, wzniesionej przez ks. Góralika w 1935 roku. Po latach obiekt nie był już użytkowany, a ponieważ stanowi perłę architektury - przeniesiono go na teren parku etnograficznego-skansenu w Zubrzycy Górnej.
Na wystawie "Śladami ks. Góralika" zgromadzono fotografie pochodzące z różnych okresów jego księdza, dziekana Orawy. Ks. Jan Góralik (1889-1942) zmarł w KL Dachau.
W 1928 r założył w Podwilku Kasę Stefczyka - chłopską kasę oszczędnościowo-pożyczkową. Za środki wypracowane w Kasie Stefczyka organizował m.in. bibliotekę.
W monografii banku czytamy: "Historia banku sięga do lat dwudziestych tamtego stulecia. W Podwilku, ówczesny proboszcz parafii św. Marcina, ks. Jan Góralik prowadził akcję uświadamiania parafian o celowości i konieczności założenia Kasy Stefczyka. Przygotował projekt statutu i deklaracje członkowskie. 7 października 1928, z jego inicjatywy, 24 mieszkańców Podwilka, Podsarnia i Harkabuza założyło Kasę Stefczyka z siedzibą w Podwilku. Utworzona Kasa Stefczyka udzielała pożyczek i przyjmowała depozyty wg oprocentowania uchwalonego przez wybraną Radę Nadzorczą i Zarząd. Działalność przynosiła zyski, które przeznaczano na powiększenie funduszy i szczytne cele.
Pomimo różnych zawirowań politycznych i gospodarczych Bank działał gospodarnie i rozwijał się dynamicznie. Swoje struktury dostosowywał do wymogów NBP i świadczył swoje usługi na wysokim poziomie dla mieszkańców Orawy. Obecnie BS zrzeszony jest w Banku Polskiej Spółdzielczości S.A."
opr. s/ zdj. Łukasz Sowiński
08.12.2013 | Czytano: 150
Zjazd Towarzystwa Przyjaciół Orawy, jubileusz Banku Spółdzielczego i wspomnienie ks. Jana Góralika (zdjęcia)
ZUBRZYCA GÓRNA. W związku z 85. rocznicą powstania Banku Spółdzielczego w Jabłonce, wywodzącego swe tradycje od założonej przez ks. Jana Góralika Kasy Stefczyka w Podwilku - otwarta została wystawa poświęcona prekursorowi bankowości na Orawie pt. "Śladami ks. Jana Góralika". Spotkanie połączono ze Zjazdem Towarzystwa Przyjaciół Orawy.
Komentarze
Reklama