Stanisław Markowski jest wykładowcą w Krakowskiej Szkole Teatralnej. Debiutował w 1971 roku dwiema wystawami fotografii: „Klimaty Krakowa” oraz „Przedmieście”, poświęconą częstochowskiej dzielnicy swego dzieciństwa – Zawodzie. W latach 1980-1981 znalazł się w Komitecie Porozumiewawczym Związków Twórczych i Naukowych oraz w Komitecie Więzionych za Przekonania przy "Solidarności". Jest członkiem Zarządu Fundacji „Sacr-Art” oraz Fundacji „Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego”. Otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Markowski to twórca fotografii faktu, rejestrujących m.in. czarny marsz po śmierci studenta UJ Stanisława Pyjasa, do którego doszło wiosną 1977; samospalenia na krakowskim Rynku Walentego Badylaka, protestującego przeciw milczeniu o zbrodni katyńskiej wiosną 1980; wydarzeń w Stoczni Gdańskiej w 1980 r.; demonstracji po wprowadzeniu stanu wojennego; pogrzebu ks. Jerzego Popiełuszki; wizyty papieża Jana Pawła II. Skomponował muzykę do oficjalnego hymnu "Solidarności" – "Solidarni" (aut. tekstu Jerzy Narbutt).
Jest autorem albumów, poświęconych polskiej tradycji, zamkom i dworkom Polski, zabytkowym drewnianym kościołom, Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, kilkakrotnie uznanych przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek za najpiękniejsze książki roku. W podziemnym wydawnictwie PWA wydał album „Świadectwa – Polska po 13 grudnia w fotografii”.
Jego najnowszy album - prezentowany podczas Salonu Poezji nosi tytuł "Ku wolności". Publikacja zawiera fotografie dokumentujące zdarzenia społeczne i polityczne z lat 1976 – 1989. Wstępem do albumu jest tekst Marianny Popiełuszko, matki błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.
W 1989 r. oświadczył, że "czas, który nastał to nie ten, którego oczekiwała Polska, że nastąpił, z krótkimi epizodami pozytywnymi, czas nowego kłamstwa i demoralizacja społeczeństwa. Stary system nie został rozliczony, a jego przedstawiciele wspólnie z nowymi /starymi/ sprzymierzeńcami przejmują kontrolę nad wieloma najważniejszymi sferami życia w Polsce".
Jego prace znajdują się w zbiorach muzeów i galerii, m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Bielsku Białej, Częstochowie, Kielcach, Krakowie, Lozannie, Tel Awiwie, Bostonie.
Prócz fotografii, jego pasją jest muzyka. Komponuje, gra na pianinie, śpiewa. Tworzy muzykę głównie do poezji polskiej, ale śpiewa również poezję własną. 10 lat temu wydał swoją pierwszą autorską płytę "Tęsknota". W listopadzie 2008 roku z okazji 90 Rocznicy Odzyskania Niepodległości ukazała się kolejna jego płyta zatytułowana "Bądź wierny, idź !" Tworzy też muzykę filmową.
Jest współinicjatorem Ruchu Obywatelskiego "Dobre Media – Media Bez Przemocy" oraz członkiem Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, poświęconej problemom przemocy w mediach, członkiem Zarządu Fundacji „Sacr – Art.”, a także członkiem Zarządu Fundacji „Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego”, współpracującego z IPN.
Od czasu katastrofy smoleńskiej, w dniu 10 kwietnia 2010 roku, czynie działa na rzecz wyjaśnienia tej tragedii, walczy w obronie dobrego imienia Polski i śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Jest członkiem Stowarzyszenia „Solidarni 2010”.
Od września 2007 zrealizował dla TVP cykl 47 krótkich filmów autorskich, zatytułowany „Krakowskie impresje Stanisława Markowskiego, a także dokumentalne: „ Nie samym chlebem…” i „Solidarni z Gruzją”.
opr.s/ zdj. Michał Bachulski
18.11.2013 | Czytano: 81
Spotkanie ze Stanisławem Markowskim. ""Ażeby piękne było to co jest" (zdjęcia)
NOWY TARG. Gościem 53. Salonu Poezji był Stanisław Markowski - dokumentalista, fotografik, kompozytor, poeta. Podczas spotkania w nowotarskim Ratuszu zaprezentował swój najnowszy album "Ku wolności".
Komentarze
Reklama