Jak argumentowała w swojej interpelacji, program takiej polityki prorodzinnej ma na celu "wzmocnienie funkcji rodziny i kondycji finansowej rodzin wielodzietnych, zwiększenie dostępności członkom rodzin wielodzietnych poprzez zniżki do dóbr kultury, edukacji i sportu,usług komunikacji miejskiej, wprowadzenie zniżek przy opłatach lokalnych np, opłata za śmieci".
- Wzorem innych miast w Polsce, na początek program może być realizowany w ramach jednostek podległych miastu, a później stopniowo do programu zaprosić organizacje pozarządowe, prywatne firmy i przedsiębiorców - dodała.
- Nie zapomnimy o rodzinach wielodzietnych. Pan burmistrz zapowiedział, że ulgi będą więc tak będzie. Nie chciałem wychodzić przed orkiestrę, ale odpowiem - my w ciągu 2 miesięcy przygotujemy uchwałę dotyczącą ulg i dopłat dla dużych rodzin. Projekt jest w trakcie analizy. Dopłaty mają obowiązywać od trzeciego dziecka wzwyż - tłumaczy Dariusz Jabcoń. Kierownik Referatu ds. Ochrony Środowiska nowotarskiego Urzędu Miasta dodał: - U nas nie ma tak dużo rodzin wielodzietnych. Dopłata dotyczyłaby 170 osób. Czy to będzie 90 czy 50 procent to zależy od decyzji radnych.
Komentarz
Idea chwalebna, jednak trzeba ją wprowadzić w sposób przemyślany. Prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich zakwestionowała ostatnio decyzję jednego z samorządów o przyznaniu takich ulg - jako niezgodną z prawem, dyskryminującą mniejsze rodziny. - Zawężenie grupy adresatów wydaje się arbitralnie dyskryminować rodziny, które wychowują jedno dziecko. Tego rodzaju ograniczenie, w ocenie rzecznika, może stanowić naruszenie art. 32 konstytucji mówiącego o równości wobec prawa i równym traktowaniu przez władze - cytuje wypowiedź RPO, Rzeczypospolita.
Anna Błaszczak z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich dodaje: "Art. 71 ustawy zasadniczej mówi o wspieraniu wszystkich rodzin, nie tylko wielodzietnych lub niemajętnych. Jeśli przyznajemy komuś ulgi, powinniśmy starannie dobrać kryteria przyznawania takiej pomocy. Kryterium powinno być obiektywne i być adekwatne do celu, któremu ma służyć program. Jeśli celem programu jest zwiększenie dzietności, kryterium liczby dzieci jest uzasadnione. Jeżeli jednak w programie zaznaczono, że program ma wspierać rodziny w trudnej sytuacji materialnej, w tym wielodzietne, powinno brać się pod uwagę kryterium dochodowe".
Sabina Palka
20.10.2013 | Czytano: 159
W Nowym Targu radni proponują wprowadzenie Karty Rodziny
NOWY TARG. - Doceniając rolę rodziny oraz trud wychowania i opieki nad dziećmi miasto powinno opracować taki program, który będzie mieć na celu kształtowanie pozytywnego wizerunku rodziny wielodzietnej - mówiła podczas sesji Danuta Wojdyła. Radna zawnioskowała o powołanie stosownej komisji, która zajmie się opracowaniem Nowotarskiej Karty Rodziny.
Komentarze
Reklama