Pokażemy tam miniatury zabudowy podhalańskiej wsi: chałupy góralskie, wiejskie zakłady przemysłowe takie jak tartak, folusz oraz zabytki kultury materialnej pochodzące z Nowego Targu i okolic. Obiekty te były używane 100 – 200 lat temu w gospodarstwie domowym np. dzieże, maglownice, w pracy na roli takie jak drewniane pługi, widły łopaty, a w rzemiośle między innymi narzędzia do obróbki wełny i lnu. Tymi przedmiotami też handlowano na nowotarskich jarmarkach. Można będzie zaznajomić się ze sposobem wytwarzania wyrobów rzemiosła i sztuki ludowej.
Zwiedzanie skansenu da możliwość wzbogacania wiedzy o przeszłości, codziennym życiu mieszkańców Nowego Targu i Podhala.
A tych, którzy nie mogą się doczekać zapraszamy do zwiedzania Muzeum Podhalańskiego im. Czesława Pajerskiego w Ratuszu na nowotarskim Rynku: w poniedziałki od 10.00 do 18.00, wtorki - piątki od 8.00 do 16.00, soboty po wcześniejszym uzgodnieniu. Szczegóły aktualnej ekspozycji: tel. 18 266 77 76, email: muzeum@nowytarg.
Tomasz Szlaga, MOK w Nowym Targu
06.07.2013 | Czytano: 165
Skansen na XIII Jarmarku Podhalańskim. Imprezie patronuje Małopolskaonline
NOWY TARG. Podczas trwania XIII Jarmarku Podhalańskiego w dniach 23-25 sierpnia zapraszamy do odwiedzania skansenu - ekspozycji muzealnej na otwartej przestrzeni rynku, stworzonego ze zbiorów Muzeum Podhalańskiego im. Czesława Pajerskiego.
Komentarze
Reklama