Niedziela, 22 grudnia | Imieniny: Honoraty, Zenona, Franciszki
16.06.2013 | Czytano: 185

Dysputa o rodzinie Zamoyskich w Zakopanem i na Spiszu

W tym roku obchodzimy na Podhalu „Rok Zamoyskich”, ogłoszony rezolucją przez Radę Powiatu Tatrzańskiego. Jednocześnie Rada Miasta Zakopanego podjęła uchwałę o obchodach 160. rocznicy urodzin Władysława hr. Zamoyskiego.

Dysputa o rodzinie Zamoyskich w Zakopanem i na Spiszu
Z tej okazji odbyła się w Zakopanem dwudniowa ogólnopolska konferencja „Władysław hr. Zamoyski (1853-1924) i jego ród. Działalność w kraju i za granicą”. Oficjalnego otwarcia konferencji dokonali: starosta tatrzański – Andrzej Gąsienica-Makowski i dr Zbigniew Krzan, reprezentujący Tatrzański Park Narodowy.

W siedzibie TPN w Kuźnicach w ramach sesji popularno-naukowej, skierowanej szczególnie do młodzieży, wystąpili: dr hab. Jerzy Roszkowski, który przedstawił przodków Wł. hr. Zamoyskiego i zakup przez niego dóbr zakopiańskich, Piotr Bąk, który omówił sprawę sporu o Morskie Oko, Adam Kitkowski, który powiedział o działalności tego wielkiego Polaka w Zakopanem i na Podhalu, dr inż. Marcin Guzik, który omówił zagadnienie gospodarki leśnej w czasach hr. Zamoyskiego oraz dr Zbigniew Kalisz, który przedstawił Fundację „Zakłady Kórnickie”.

Ponadto licznie zgromadzeni goście, mieszkańcy Podhala i młodzież gimnazjalna wysłuchali wystąpień dyrektora SEWIK Jakuba Dziobania, Wojciecha Wilczka (TPN), Wiesława Starzewskiego (TPN), Agaty Nowakowskiej-Wolak (MT).

Po południu odbyła się konferencja naukowa w której wystąpili zaproszeni goście z Wielkopolski i Krakowa. Prof. Stanisław Sierpowski, reprezentujący Uniwersytet A. Mickiewicza w Poznaniu przedstawił relację między hr. Zamoyskim a Bronisławem Malinowskim, prof. Kazimierz Karolczak, reprezentujący Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie wygłosił referat na temat związków rodzinnych Zamoyskich z arystokracją polską, dr Danuta Płygawko przedstawiła działalność hr. Zamoyskiego we Francji, a mgr Krzysztof Rataj omówił zagadnienie współpracy Wł. hr. Zamoyskiego z Wincentym Szymborskim. Krótkie wystąpienie miał także dyrektor Muzeum na Zamku w Lubowli (Słowacja) Dalibor Mikulík.

Ponadto w tej części sesji wystąpili przedstawiciele środowiska zakopiańskiego: mgr Adam Kitkowski (Starostwo Tatrzańskie), mgr Wiesław Starzewski (TPN), dr Zbigniew Moździerz Muzeum Tatrzańskie), dr hab. Jerzy Roszkowski (Muzeum Tatrzańskie).

Drugiego dnia konferencji odbyła się wycieczka autokarowa szlakiem Lubomirskich i Zamoyskich na Spiszu. Gospodarzem konferencji wyjazdowej był prezes Związku Polskiego Spisza Jan Budz. Uczestnikami wyjazdu byli, m. in członkowie Uniwersytetu III Wieku, przewodnicy tatrzańscy, goście z Wielkopolski i Krakowa, studenci. Po drodze zwiedzano wieś Jaworzynę, miasto Podoliniec (tu znajduje się klasztor fundowany przez Lubomirskich), zamek Lubowla (prawie 400 lat władali nim starostowie polscy) w Starej Lubowli i wieś Drużbaki Górne, gdzie Zamoyscy wybudowali kąpielisko termalne. Droga powrotna wiodła przez Czerwony Klasztor (cenny zabytek światowego dziedzictwa) Niedzicę, Bukowinę Tatrzańską do Zakopanego.

Organizatorami tego naukowego i krajoznawczego spotkania byli: Tatrzański Park Narodowy, Starostwo Powiatowe w Zakopanem, Muzeum Tatrzańskie i Związek Polskiego Spisza.

Adam Kitkowski Klub Zamoyskiego, zdj. J. Roszkowski, A. Kitkowski, J. Budz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl