Sobota, 05 kwietnia | Imieniny: Ireny, Wincentego, Julianny
04.04.2025 | Czytano: 36

Całoroczne vs. sezonowe – które opony wybrać na drogi Małopolski? (artykuł zewnętrzny)

Czy opony całoroczne sprawdzą się na małopolskich drogach? A może lepiej wybrać sezonowe? Takie pytania zadaje sobie wielu kierowców, zarówno mieszkających w naszym regionie, jak i turystów przyjeżdżających tutaj, aby spędzić urlop. Nic dziwnego, w końcu pogoda bywa tu kapryśna, a warunki szybko się zmieniają. Przyjrzyjmy się zatem różnicom w ogumieniu wielosezonowym i dedykowanym konkretnym porom roku.

Całoroczne vs. sezonowe – które opony wybrać na drogi Małopolski? <em>(artykuł zewnętrzny)</em>

Czym charakteryzują się opony wielosezonowe?

Jak sama nazwa wskazuje, opony całoroczne zaprojektowane są tak, aby zapewniały dobre osiągi niezależnie od warunków atmosferycznych. Muszą radzić sobie na rozgrzanym asfalcie, podczas jazdy w ulewnym deszczu, a także na drogach pokrytych śniegiem. Z tego względu ich konstrukcja to swego rodzaju kompromis, łączący w sobie cechy ogumienia letniego i zimowego. Sprawdzą się one raczej przy spokojnym oraz umiarkowanym stylu jazdy.

Wykorzystana do ich produkcji mieszanka gumowa jest na tyle miękka, aby utrzymać swoją elastyczność w czasie mrozu, a jednocześnie wystarczająco twarda, by zapewnić właściwą stabilność podczas jazdy w wysokich temperaturach. Bieżnik natomiast jest dość mocno rozbudowany, dzięki czemu dobrze wgryza się w śnieg, sprawnie odprowadza wodę i odpowiednio trzyma się suchej nawierzchni. Opony wielosezonowe 15″ lub w innym rozmiarze najlepiej sprawdzą się więc w przypadku kierowców jeżdżących na krótkich dystansach oraz w umiarkowanych warunkach.

Jak rozpoznać opony całoroczne? Najprościej sugerować się nazwą, ponieważ producenci zwykle stosują w nich słowa takie, jak: Allseason, 4Seasons czy Allweather. Czasem są na nich też oznaczenia M+S, czyli odpowiednie na śnieg i błoto oraz 3PMSF, czyli płatek śniegu na tle trzech szczytów górskich, będący symbolem modeli zimowych.

Jaka jest przewaga ogumienia sezonowego?

Nie da się ukryć, że wszechstronność ogumienia wielosezonowego ma swoją cenę. Szybciej ulega zużyciu, przez co częściej trzeba je wymieniać. Poza tym to właśnie opony sezonowe gwarantują najlepsze osiągi we właściwych dla siebie porach roku.

Modele letnie wykonane są z twardych mieszanek. Dzięki temu nie tylko zapewniają dobrą sztywność, poprawiając prowadzenie auta na suchej nawierzchni i wchodzenie w zakręty, ale też wolniej się ścierają. Cechują je też mniejsze opory toczenia, co przekłada się na niższe spalanie. Szerokie rowki w ich bieżnikach błyskawicznie odprowadzają wodę, tym samym znacznie zmniejszając ryzyko wystąpienia niebezpiecznego zjawiska aquaplaningu.

Wersje zimowe są natomiast wykonane z bardzo miękkich mieszanek. Z tego względu najlepiej ze wszystkich sprawdzają się w trudnych zimowych warunkach i niskich temperaturach. Ich bieżniki cechują się bardzo rozbudowanymi rzeźbami z zaawansowanymi systemami rowków i lameli. Dzięki temu świetnie radzą sobie nawet na mocno zaśnieżonych nawierzchniach, zapewniając dobrą kontrolę oraz skracając drogę hamowania, co poprawia bezpieczeństwo.

Opony zimowe powinny być oznaczone symbolem 3PMSF. Oznacza on, że zostały one odpowiednio przetestowane i poradzą sobie w trudnych warunkach.

Które opony lepiej sprawdzą się na małopolskich drogach?

Znając charakterystykę każdego rodzaju opon, można odpowiedzieć sobie na pytanie, które najlepiej sprawdzą się w Małopolsce. Trzeba jednak wziąć pod uwagę kilka kwestii, takich jak styl jazdy, a także region.

Latem, dla osób jeżdżących szybko, robiących duże przebiegi, zdecydowanie lepszym wyborem będą modele sezonowe zaprojektowane na ciepłe dni. Nie tylko wolniej się zużywają, ale również zapewniają najwyższe osiągi. Modele całoroczne również bez problemu poradzą sobie w warunkach letnich, jednak ze względu na bardziej elastyczną mieszankę gumową będą korzystnym rozwiązaniem raczej dla osób, które jeżdżą spokojnie i robią nieduże roczne przebiegi.

W okresie zimowym, na opony dedykowane tej porze roku absolutnie powinni decydować się mieszkańcy południowych okolic województwa, zwłaszcza powiatu tatrzańskiego. W tych rejonach duże opady śniegu nadal są na porządku dziennym, a górskie, zaśnieżone drogi są sporym wyzwaniem dla kierowców. Dlatego na ogumieniu powinno znaleźć się oznaczenie 3PMSF. Trudne warunki sprawiają, że wybierając się tam, zawsze należy mieć przy sobie również łańcuchy śniegowe.

Opony całoroczne zimą będą natomiast odpowiednim wyborem dla kierowców mieszkających w dużych miastach, np. w Krakowie, gdzie drogi są często odśnieżane. Mogą się na nie decydować osoby o spokojnym i umiarkowanym stylu jazdy, które nie robią dużych przebiegów. W ich przypadku będzie to korzystne rozwiązanie, a jednocześnie wystarczająco wydajne, aby poradzić sobie na dobrze utrzymanych drogach.

Pamiętaj, aby wybrać dobrze dopasowane opony

Wybór opon nie może ograniczać się jednak wyłącznie do zdecydowania o tym, czy postawić na całoroczne, czy sezonowe. Przede wszystkim należy dobrać odpowiedni rozmiar. Składają się na niego szerokość, profil i średnica. Aby dobrać właściwe parametry, można sugerować się obecnie używanym kompletem ogumienia lub sprawdzić zalecenia producenta pojazdu na słupku przy drzwiach kierowcy, klapce wlewu paliwa bądź w instrukcji pojazdu.

Ważne znaczenie mają także indeksy – prędkości i nośności. Określają one maksymalną szybkość, z jaką można jechać na danej oponie oraz maksymalne obciążenie. Koniecznie należy więc zwrócić na nie uwagę, aby dobrać produkt odpowiednio dostosowany do samochodu.

Istotny czynnik stanowi również klasa ogumienia. Najdroższe z segmentu premium wyposażone jest w najnowocześniejsze technologie, czyli najlepsze mieszanki i najbardziej zaawansowane bieżniki. Dzięki temu gwarantuje ono optymalne osiągi, ale wiąże się to z wyższą ceną. Klasa średnia to w pewnym sensie złoty środek – opony z tej półki zapewniają bardzo dobre parametry, a jednocześnie są korzystniejsze cenowo. Kierowcy szukający oszczędności i stawiający na najlepszy stosunek ceny do jakości, jeżdżący niedużo i spokojnie, mogą natomiast zainteresować się modelami klasy ekonomicznej.

Zadbaj o swoje opony

Niezależnie od tego, czy wybór padnie na opony sezonowe czy całoroczne, trzeba odpowiednio o nie dbać. Dlatego należy regularnie kontrolować stan ciśnienia. Zbyt niskie lub za wysokie mogłoby prowadzić do pogorszenia kontroli nad autem oraz uszkodzenia ogumienia. Należy też sprawdzać, czy nie doszło do uszkodzenia opon – pęknięcia, przebicia, nierównomiernego ścierania lub zużycia bieżnika.

Warto również co jakiś czas sprawdzać u mechanika geometrię i zbieżność kół. Złe ustawienie wpłynie na szybsze lub niewłaściwe zużycie opon, a także złą pracę zawieszenia. Troska może się wydawać przesadzona, jednak ma ona kluczowy wpływ dla bezpieczeństwa jazdy. Dotyczy to zwłaszcza tras górskich w powiecie tatrzańskim, gdzie warunki są naprawdę wymagające.

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl